Stilfuld støjdæmpning fra B&O

Beoplay E4 giver dig aktiv støjdæmpning og førsteklasses lyd i et sæt diskrete og stilfulde in-ears.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er tid til ferie og flyveture, men flystøj er ikke ligefrem den mest tiltalende del ved at rejse. Den kan man dog undgå med et sæt noise cancelling øretelefoner. Og der er faktisk flere ting, der taler for, at man skal vælge små in-ears fremfor store over-ears til den lange flyvetur. Så kan du nemlig frit læne hovedet som du vil, uden at være begrænset af en stor hovedbøjle. 

Et stilfuldt bud på et støjreducerende in-ears kunne være B&Os nye Beoplay E4.

Klassisk B&O-design

De minder om alle de øvrige in-ears i producentens sortiment, batterienheden er dog redesignet en smule og controlleren forbedret.

Øredelene er lavet i letvægtsaluminium, som gør dem modstandsdygtige overfor ridser, og samtidig holder de en beskeden vægt på kun 50 g hver. Beoplay E4 er også udstyret med øretipper af blødt hukommelsesskum, som mindsker irritation i ørene og gør dem behagelige at bruge selv en hel dag, mens de passivt hjælper med at udelukke støj fra omgivelserne.

Bedre støjdæmpning

Sammenlignet med H3, de eksisterende noise cancelling in-ears i B&Os sortiment, dæmpes lavfrekvensstøj med op til 15dB mere. Hybrid active noise cancelling-teknologi, som man også finder i B&Os flagskibsmodel H9, gør Beoplay E4 i stand til at registrere og separere indkommende baggrundsstøj og musik fra øretelefonerne og generere et signal, der blokerer den uønskede lyd fra eksempelvis flyvemaskiner, tog og støjende arbejdsomgivelser.

Med en lille fingerbevægelse kan du slukke for musikken, og den aktive støjreduktion på samme tid for at lukke lyde fra omgivelserne ind. Ved at bruge samme mekanisme kan du slå aktiv støjreduktion til igen og starte den musik, du sidst spillede. 

Kan købes fra i dag

Lyden er den B&O som vi kender den - klar og velbalanceret.

Beoplay E4 lanceres i farven sort og kan købes til en vejledende pris på 2.199 kroner. Sammen med Beoplay E4 medfølger et kabel til opladning, en adapter til flyveturen, fire forskellige øretipper i silikone, et par øretipper i hukommelsesskum og en lille snøretaske til at bære øretelefonerne i. B&O PLAY er tilgængelige i Bang & Olufsen butikker og via Beoplay E4 samt hos udvalgte tredjepartsforhandlere fra i dag.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job