Nu bliver det endnu nemmere at oplade elbilen

Prisen på en elbil, nem adgang til opladning og enkel drift har stor betydning for, om danskerne vælger at købe en elbil. Derfor lancerer mobiltjenesten EasyPark og energiselskabet E.ON nu en helt ny mobilløsning, der gør det nemmere at være elbilist.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I de seneste år har der ikke været mange gode nyheder til danske elbilister. Mens flere lande iværksætter støtteordninger til fordel for elbilister, går Danmark i den modsatte retning – bl.a. er der sket en markant stigning i registreringsafgiften. For nylig besluttede et flertal i Folketinget dog at lempe indfasningen af den højere registreringsafgift. Og nu er der endnu en god nyhed for danske elbilejere og elbilovervejere.

E.ON, der har Danmarks største netværk af ladestationer og leverer strøm fra vedvarende energi til elbiler, er gået sammen med EasyPark, Danmarks mest anvendte parkeringsapp, om en ny service. Med få klik på mobilen kan man nu finde frem til E.ONs ladestationer og betale for opladning via sin EasyPark-parkeringsapp, så man både kan spare tid og penge og være optimalt miljøbevidst, når man kører elbil.

”Vi ved, at prisen på elbiler, nem opladning og enkel drift af bilen er altafgørende for, om danskerne vælger at købe en elbil. Derfor introducerer vi nu en ny løsning via EasyParks parkeringsapp, som kan guide dig hen til den nærmeste ladestation, så du altid ved, hvor du kan lade din bil op. Du kan samtidig betale for din opladning via appen, også uden at være registreret som E.ON-bruger. Det er en stor fordel, og vi håber, at det kan være med til at gøre, at flere vælger en elbil,” udtaler Torben Fog, Business Manager, Head of e-Mobility Solutions hos E.ON.

Smart miljørigtig løsning

Hos EasyPark ser man også mange fordele for elbilisterne i samarbejdet.

”Vi har en vision, vi kalder for ’find and pay’, for vi har som mål at gøre det så nemt som muligt for bilister at finde og betale for parkering. Med vores app kan man allerede starte, stoppe og forlænge sin parkering, lige meget hvor man befinder sig – til møde, på café eller sågar i udlandet. Nu gør vi det så også nemmere at være elbilist, ved at man kan betale for parkering og opladning igennem én og samme transaktion. Vi vil gerne være med til at skabe smartere og mere miljørigtige løsninger, så vi får grønnere byer,” siger Lasse Barsholm, landechef for EasyPark i Danmark.

E.ON har Danmarks største netværk med over 1.300 offentligt tilgængelige ladepunkter over hele landet, mens EasyPark kan benyttes i alle danske byer, hvor man skal betale for parkering, samt i ca. 500 byer i ni andre lande.

Glade elbilister

En af de byer, der satser meget på grønne løsninger, er København, der har en målsætning om at være CO2-neutral i 2025. Den nye løsning fra EasyPark og E.ON er endnu et skridt i den rigtige retning, og det er noget, der glæder miljøbevidste elbilister i byen.

”Det er tiltag som dette, der er med til at gøre byer som København mere miljøvenlige. Og det er til gavn for både os bilister og for alle andre, som bor og opholder sig i byen. Det er skønt, hvis jeg kan være med til at gøre byen til et rarere sted at være i – og til forbillede for resten af verden,” siger Troels Varming-Petersen, der selv har en Tesla elbil.

Senere i år kommer endnu et tiltag, der vil nedbringe trængsel og forurening for alle, som bor og opholder sig i de danske byer. EasyPark er på vej med en ny teknologi, der kan guide bilister hen til ledige parkeringspladser via mobilen. Det vil mindske både den tid, bilister bruger på at lede efter en p-plads, og den forurening, mange bilister forårsager, mens de kører rundt.

Teknologien kaldes ’Parking Guidance’ og vil gøre parkering nemmere for alle bilister i Danmark – uanset om man kører i elbil, hybridbil eller i en almindelig bil.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S