Test: Crucial MX300 525 GB: Masser af plads på SSD'en

Crucial MX300 525 GB er et drev, man skal købe, hvis man har stærkt fokus på kapacitet i stedet for hastighed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

MX300-serien består af de første kommercielt tilgængelige ssd’er, der bruger en form for 3D-NAND (bortset fra Samsung) med fordele indenfor hastighed og kapacitet. Men i modsætning til Samsung debuterer Crucial i mellemklassen.

MX300 findes i både 2,5” og M.2., men i modsætning til de andre M.2-drev her bruger det stadig SATA-interfacet og kan derfor ikke nå samme hastighed som NVMe-drevene.

Denne 525 GB-model, der er markant større end andre TLC-drev omkring 500 GB, kan nå 530 MB/sek. sekventiel læsning og skrivning, og det klarer 92.000 IOP’er for læsning og 83.000 IOP’er for skrivning i vilkårlige operationer.

Ligesom andre TLC-drev bruger MX300 en form for SLC-skrive-caching, men her er der tale om et komplet dynamisk system, hvor enhver del af drevet midlertidigt kan fungere i en SLC-tilstand, når det er nødvendigt. Resultatet er, at nok får man et dyk i ydelse, men det indtræder først, når halvdelen af drevet er blevet fyldt med data (på én gang).

Generelt kan det dog ikke konkurrere med andre MLC-drev, og det halter endda efter Samsung 850 Evo. Det er altså et drev, man vil købe, hvis man har stærkt fokus på kapacitet i stedet for hastighed.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job