Test: Crucial MX300 525 GB: Masser af plads på SSD'en

Crucial MX300 525 GB er et drev, man skal købe, hvis man har stærkt fokus på kapacitet i stedet for hastighed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

MX300-serien består af de første kommercielt tilgængelige ssd’er, der bruger en form for 3D-NAND (bortset fra Samsung) med fordele indenfor hastighed og kapacitet. Men i modsætning til Samsung debuterer Crucial i mellemklassen.

MX300 findes i både 2,5” og M.2., men i modsætning til de andre M.2-drev her bruger det stadig SATA-interfacet og kan derfor ikke nå samme hastighed som NVMe-drevene.

Denne 525 GB-model, der er markant større end andre TLC-drev omkring 500 GB, kan nå 530 MB/sek. sekventiel læsning og skrivning, og det klarer 92.000 IOP’er for læsning og 83.000 IOP’er for skrivning i vilkårlige operationer.

Ligesom andre TLC-drev bruger MX300 en form for SLC-skrive-caching, men her er der tale om et komplet dynamisk system, hvor enhver del af drevet midlertidigt kan fungere i en SLC-tilstand, når det er nødvendigt. Resultatet er, at nok får man et dyk i ydelse, men det indtræder først, når halvdelen af drevet er blevet fyldt med data (på én gang).

Generelt kan det dog ikke konkurrere med andre MLC-drev, og det halter endda efter Samsung 850 Evo. Det er altså et drev, man vil købe, hvis man har stærkt fokus på kapacitet i stedet for hastighed.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S