Test: Crucial MX300 525 GB: Masser af plads på SSD'en

Crucial MX300 525 GB er et drev, man skal købe, hvis man har stærkt fokus på kapacitet i stedet for hastighed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

MX300-serien består af de første kommercielt tilgængelige ssd’er, der bruger en form for 3D-NAND (bortset fra Samsung) med fordele indenfor hastighed og kapacitet. Men i modsætning til Samsung debuterer Crucial i mellemklassen.

MX300 findes i både 2,5” og M.2., men i modsætning til de andre M.2-drev her bruger det stadig SATA-interfacet og kan derfor ikke nå samme hastighed som NVMe-drevene.

Denne 525 GB-model, der er markant større end andre TLC-drev omkring 500 GB, kan nå 530 MB/sek. sekventiel læsning og skrivning, og det klarer 92.000 IOP’er for læsning og 83.000 IOP’er for skrivning i vilkårlige operationer.

Ligesom andre TLC-drev bruger MX300 en form for SLC-skrive-caching, men her er der tale om et komplet dynamisk system, hvor enhver del af drevet midlertidigt kan fungere i en SLC-tilstand, når det er nødvendigt. Resultatet er, at nok får man et dyk i ydelse, men det indtræder først, når halvdelen af drevet er blevet fyldt med data (på én gang).

Generelt kan det dog ikke konkurrere med andre MLC-drev, og det halter endda efter Samsung 850 Evo. Det er altså et drev, man vil købe, hvis man har stærkt fokus på kapacitet i stedet for hastighed.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS