Test: Crucial MX300 525 GB: Masser af plads på SSD'en

Crucial MX300 525 GB er et drev, man skal købe, hvis man har stærkt fokus på kapacitet i stedet for hastighed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

MX300-serien består af de første kommercielt tilgængelige ssd’er, der bruger en form for 3D-NAND (bortset fra Samsung) med fordele indenfor hastighed og kapacitet. Men i modsætning til Samsung debuterer Crucial i mellemklassen.

MX300 findes i både 2,5” og M.2., men i modsætning til de andre M.2-drev her bruger det stadig SATA-interfacet og kan derfor ikke nå samme hastighed som NVMe-drevene.

Denne 525 GB-model, der er markant større end andre TLC-drev omkring 500 GB, kan nå 530 MB/sek. sekventiel læsning og skrivning, og det klarer 92.000 IOP’er for læsning og 83.000 IOP’er for skrivning i vilkårlige operationer.

Ligesom andre TLC-drev bruger MX300 en form for SLC-skrive-caching, men her er der tale om et komplet dynamisk system, hvor enhver del af drevet midlertidigt kan fungere i en SLC-tilstand, når det er nødvendigt. Resultatet er, at nok får man et dyk i ydelse, men det indtræder først, når halvdelen af drevet er blevet fyldt med data (på én gang).

Generelt kan det dog ikke konkurrere med andre MLC-drev, og det halter endda efter Samsung 850 Evo. Det er altså et drev, man vil købe, hvis man har stærkt fokus på kapacitet i stedet for hastighed.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S