Test: iFrogz InTone Wireless + Mic

iFrogz InTone Wireless + Mic er et Bluetooth in-ear headset, der hører til i den prisvenlige ende af headset-segmentet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lydkvaliteten i dette headset er dog ganske god og afbalanceret med en lydgengivelse, der er rimeligt kraftfuld, uden at basniveauet løftes kunstigt af den grund.

Grunden til dette er de anvendte 14 mm højttalerenheder, der går fra 20 Hz til 20 kHz ved 98 dB følsomhed. Headsettet opretholder en god trådløs forbindelse, og batteriet kan give op til 5 timers musiklytning, hvilket godt kunne have varet lidt længere. I modsætning til mange andre in-ear headsets følger der ingen udskiftelige ørepuder med, men vi har i testen ikke haft problemer med at få dem til at sidde som de skal.

Headsettet er svedafvisende efter IPX-2-standarden, kontrolenheden er aflang med powerknap/parring samlet i en stor midterknap. I hver side af enheden kan man enten skrue op eller ned for volumen samt skifte til forrige eller næste nummer. Kontrolenheden kan klippes på ens krave eller lomme via en integreret gummistrop, der holder fast via magnetisme. Når man har headsettet på, dæmpes de udefrakommende lyde. Det er et ganske godt headset specielt til prisen, hvor man må sige at få valuta for pengene.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job