Test: LogoPowerbank Fast Charger: Lynhurtig opladning på farten

Selvom man gerne vil ud og nyde det gode sommervejr, behøver man ikke undvære sine kære gadgets. Men strøm skal der til, og det får du rigelig af med Fast Charger, som takket være en kapacitet på 10.000 mAh har nok til at oplade de fleste smartphones 3-4 gange, før den selv skal en tur i opladeren.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom man gerne vil ud og nyde det gode sommervejr, behøver man ikke undvære sine kære gadgets. Men strøm skal der til, og det får du rigelig af med Fast Charger, som takket være en kapacitet på 10.000 mAh har nok til at oplade de fleste smartphones 3-4 gange, før den selv skal en tur i opladeren.

Har din smartphone fast charging, som det efterhånden er tilfældet for mange Androids, så er denne powerbank i stand til at oplade den ekstra hurtigt. Omkring halvanden time for en fuld opladning i de fleste tilfælde. Opladning af powerbanken tager dog væsentligt længere tid. Her skal du vente cirka 3 timer, før den er helt ladt op.

Grønne dioder viser, hvor meget strøm, der er på. Der er to fuldstørrelse USB-porte, så to enheder kan oplades samtidig. Designet er simpelt og rimelig hårdført, så du behøver ikke bekymre dig om at have opladeren med på festival eller vildmarksferie.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job