Test: LogoPowerbank Fast Charger: Lynhurtig opladning på farten

Selvom man gerne vil ud og nyde det gode sommervejr, behøver man ikke undvære sine kære gadgets. Men strøm skal der til, og det får du rigelig af med Fast Charger, som takket være en kapacitet på 10.000 mAh har nok til at oplade de fleste smartphones 3-4 gange, før den selv skal en tur i opladeren.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom man gerne vil ud og nyde det gode sommervejr, behøver man ikke undvære sine kære gadgets. Men strøm skal der til, og det får du rigelig af med Fast Charger, som takket være en kapacitet på 10.000 mAh har nok til at oplade de fleste smartphones 3-4 gange, før den selv skal en tur i opladeren.

Har din smartphone fast charging, som det efterhånden er tilfældet for mange Androids, så er denne powerbank i stand til at oplade den ekstra hurtigt. Omkring halvanden time for en fuld opladning i de fleste tilfælde. Opladning af powerbanken tager dog væsentligt længere tid. Her skal du vente cirka 3 timer, før den er helt ladt op.

Grønne dioder viser, hvor meget strøm, der er på. Der er to fuldstørrelse USB-porte, så to enheder kan oplades samtidig. Designet er simpelt og rimelig hårdført, så du behøver ikke bekymre dig om at have opladeren med på festival eller vildmarksferie.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S