Test: Gigabyte Z270X-Gaming 7: Gennemført bundkort

Gigabyte Z270X-Gaming 7 er et stærkt og komplet bundkort. Det har få svagheder, men i det store og hele leverer det varen. Der er i hvert fald ikke noget i vejen med udseendet. Her har vi mat kredsløb, RGB-lys, IO-indkapsling og fuld farvekoordination.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det betyder ikke, at vi er helt pjattede med resultatet. Det ser fikst og dyrt ud, men vi har en svaghed for Asus Code med dets mørke stil. Dette kort er imidlertid stuvet fuldt af funktioner. To M.2-slots, knapper til strøm, overclocking, eco-tilstand, turbo-tilstand og XMP-tilstand, et POST-display, fremragende hybridventilator, belysning og meget mere.

Forbindelserne er også fremragende. Der er seks USB Type-A-porte af forskellig slags, USB Type-C, to gigabit ethernet-porte og god surroundsound. Det er en anden sag, når det gælder EUFI. Dette var det eneste kort i testen, der havde et problem med musebevægelser.

Det døjede også med manuel overclocking og satsede i stedet på de hurtige “upgrade”-funktioner, der formåede at presse cpu’en op på 4,8 GHz, men ikke på 5 GHz. Vi er sikre på, at dette kort kunne klare det bedre, men det burde ikke være så bøvlet. Kortet havde langt de mest imponerende ikke-overclockede indstillinger, der fik cpu’en til at ramme 1,32 V ved standardhastighed, mens alle de andre kort lå omkring 1,2 V.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S