Test: Gigabyte Z270X-Gaming 7: Gennemført bundkort

Gigabyte Z270X-Gaming 7 er et stærkt og komplet bundkort. Det har få svagheder, men i det store og hele leverer det varen. Der er i hvert fald ikke noget i vejen med udseendet. Her har vi mat kredsløb, RGB-lys, IO-indkapsling og fuld farvekoordination.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det betyder ikke, at vi er helt pjattede med resultatet. Det ser fikst og dyrt ud, men vi har en svaghed for Asus Code med dets mørke stil. Dette kort er imidlertid stuvet fuldt af funktioner. To M.2-slots, knapper til strøm, overclocking, eco-tilstand, turbo-tilstand og XMP-tilstand, et POST-display, fremragende hybridventilator, belysning og meget mere.

Forbindelserne er også fremragende. Der er seks USB Type-A-porte af forskellig slags, USB Type-C, to gigabit ethernet-porte og god surroundsound. Det er en anden sag, når det gælder EUFI. Dette var det eneste kort i testen, der havde et problem med musebevægelser.

Det døjede også med manuel overclocking og satsede i stedet på de hurtige “upgrade”-funktioner, der formåede at presse cpu’en op på 4,8 GHz, men ikke på 5 GHz. Vi er sikre på, at dette kort kunne klare det bedre, men det burde ikke være så bøvlet. Kortet havde langt de mest imponerende ikke-overclockede indstillinger, der fik cpu’en til at ramme 1,32 V ved standardhastighed, mens alle de andre kort lå omkring 1,2 V.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknikere med flair for elektronik til PET's indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S