Nu får børnene deres helt egen danske bogtjeneste

Når app’en Fairytell går i luften d. 1. september, bliver det med mere end 500 kendte og klassiske titler for aldersgruppen 0-10 år. Prisen er overkommelig og tjenesten virker både på smartphone og tablet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Børn elsker gode bøger og elektroniske medier. Det gav Henriette Høj Gharib ideen til at skabe et digitalt og eventyrligt univers for børn, hvor de trygt kan gå på opdagelse blandt alle deres yndlingsbøger.

”Vi voksne er relativ tro mod opfattelsen af, hvad en bog er. Sådan har børn det ikke i dag. Den gode historie kan ses, læses eller lyttes til”, fortæller Henriette Høj Gharib. ”Der er en masse forskning, der understøtter, at desto tidligere børn får interesse for læsning, desto bedre klarer de sig”.

[irp]

Pippi Langstrømpe, Rasmus Klump, Alfons Åberg og Mimbo Jimbo er blandt de mange populære figurer, som bliver tilgængelige hos Fairytell. Børn kan opleve bøgerne via både lyd og tekst, og kan dermed også få støtte til at lære at læse. Fairytell vil også tilbyde kendte børnebøger, som ikke har kunnet opleves digitalt før. Hele kataloget bliver sammensat efter børnenes behov, lyst og adfærd.

Danmarks største forlag byder Fairytell velkommen

”Vi er meget glade for, at en spiller som Fairytell har meldt sin ankomst. Vi vil meget gerne høste erfaringer med netop denne målgruppe. Vi er desuden nysgerrige over for, hvordan børnene vil anvende en så skræddersyet løsning, og er derfor meget positive overfor samarbejdet, fortæller Jeppe Mossin, digital salgschef fra Gyldendal.

Fairytell vil nå den brede masse

En af ambitionerne med Fairytell er, at flere børn lettere og billigere får adgang til de gode bøger. Fairytell har indgået samarbejde med de største børnebogsforlag og partnere, som selv driver salg mod børnefamilierne - herunder TOP-TOY: ”Vi ser en unik mulighed for at tilbyde noget mere digitalt til børnefamilierne hos BR. Vi har rigtig store forventninger til modtagelsen, og glæder os til at blive del af fremtidens bogoplevelse for børn.”, siger Kirsten Hjalmsrud, Produktchef hos TOP-TOY.

Gå på opdagelse og lad eventyret begynde

Fairytell er bygget op i et sjovt og eventyrligt univers, hvor barnet trygt kan gå op opdagelse i Fairytell-træets krone. Enten alene eller sammen med en forælder. ”Vi arbejder hele tiden på, at gøre universet sjovt for barnet. Vores eventyrtræ står i en skov med fuglekvidder, og kvækkende frøer. I træets krone og omgivelser, guider billeder barnet ind til bøgerne. Undervejs bliver børnene mødt af små animationer og lyde, der giver lyst til at udforske bøgerne nærmere.”

Den nye danske virksomhed Fairytell, som står bag app’en af samme navn, er stiftet af Henriette Høj Gharib, tidligere kommerciel direktør hos Nordisk Film, og Lars Peter Ilsø Larsen, stifter af bl.a. DukaPC. Begge er passionerede omkring elektroniske medier og de muligheder, der er for børn.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S