Test: Dell Portable Speaker AD211: Kan Dell laver trådløse højttalere?

Det er ikke ligefrem højttalere, Dell er mest kendt for. Men med Portable Speaker AD211 er det faktisk lykkedes producenten at lave en ganske glimrende en af slagsen til en fornuftig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er en relativt simpel sag, skabt i stilfuldt stållook. Materialet er dog plast, men imitationen er overbevisende nok til, at man først opdager bluffet, når man tager den i hænderne og mærker den lette vægt. Der er gummifødder, så den kan stå horisontalt, men den kan også fint stå vertikalt med knapperne i enden vendende opad. Der er en knap til power, Bluetooth-parring, opkaldsbevarelse og volumen, og i siden er der indgang til USB-oplader og kablede lydkilder.

Dertil kommer NFC og mikrofon, så du kan bruge højttaleren til telefonsamtaler og videokonferencer. Den spiller ikke voldsomt højt, men lyden er faktisk ganske god. Musik står rent og klart med fine detaljer i toppen og uden for meget bulder i bunden. AD211 er bestemt værd at overveje, hvis du søger en simpel Bluetooth-højttaler i denne prisklasse.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job