Test: Buffer: Styr dine sociale medier fra ét sted

Buffer er ikke udviklet til at erstatte Twitters web-app. I stedet bruges den til at administrere din konto og retter sig mod brugere, der lægger vægt på, hvordan de fremtræder på de sociale netværk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som navnet antyder, er Buffers hovedformål at opbygge en liste over planlagte posts. Når de så er gået i luften, kan du overvåge, hvordan de klarer sig. På den måde ved du, hvad der får bedst respons – og hvornår.

Buffer er ikke kun en Twitter-app. Du kan også styre konti på Linkedin, Facebook, Instagram og Google+. Der findes flere varianter af Buffer. Nogle er til privat brug, andre til erhverv. Her kigger vi på gratisversionen, hvor du kan sætte op til 10 posts i kø. Hvis du vælger betalingsversionen (10 dollar), kan du administrere 10 konti og planlægge op til 100 posts.

Links forkortes automatisk, og med Buffer kan du knytte et billede til dit tweet. Enten fra en linket side eller et bille-de, som du har uploadet. Hvis du vil satse på Twitter som din kommunikationsplatform, så er Buffer værd at undersøge.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job