Test: Buffer: Styr dine sociale medier fra ét sted

Buffer er ikke udviklet til at erstatte Twitters web-app. I stedet bruges den til at administrere din konto og retter sig mod brugere, der lægger vægt på, hvordan de fremtræder på de sociale netværk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Som navnet antyder, er Buffers hovedformål at opbygge en liste over planlagte posts. Når de så er gået i luften, kan du overvåge, hvordan de klarer sig. På den måde ved du, hvad der får bedst respons – og hvornår.

Buffer er ikke kun en Twitter-app. Du kan også styre konti på Linkedin, Facebook, Instagram og Google+. Der findes flere varianter af Buffer. Nogle er til privat brug, andre til erhverv. Her kigger vi på gratisversionen, hvor du kan sætte op til 10 posts i kø. Hvis du vælger betalingsversionen (10 dollar), kan du administrere 10 konti og planlægge op til 100 posts.

Links forkortes automatisk, og med Buffer kan du knytte et billede til dit tweet. Enten fra en linket side eller et bille-de, som du har uploadet. Hvis du vil satse på Twitter som din kommunikationsplatform, så er Buffer værd at undersøge.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S