Spionsikker hybrid-computer fra HP

HP er klar med helt ny 360-graders konvertibel pc med integreret privacy filter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den redesignede HP Spectre x360 er udformet i aluminium med vinkelformede linjer. Der er brugt slidstærkt Corning Gorilla Glas i den 13” diagonale skærm, som fås med op til 4K-opløsning.

Har du tit mange programmer åbne på samme tid, vil du få glæde af den forbedrede køling, høj ydeevne fra de seneste 8. generation af Intel Core i5 og i7 processorer, hukommelse på op til 16 GB LPDDR3 og mulighed for op til 1TB PCIe SSD9 til lagring af store filer, projekter, dyrebare minder og underholdning.

Sikkerhedsfunktioner inkluderer en fingeraftryksscanner placeret på siden af computeren, HP Sure View integreret privacy på Full HD-versionen (kun i Naturlig Sølv-udgaven), som beskytter mod nysgerrige blikke med et tryk på en knap samt HP Wide Vision FHD IR kamera for sikkert at åbne computeren med ansigtsgenkendelse. 

Den Windows Ink certificerede pen giver en mere naturlig tegne - og skriveoplevelse ved samtidig brug af pen og touch. Pennen bliver tryksensitiv, når den tiltes for ekstra præcision. Undersiden af pennen indeholder et integreret USB-C genopladeligt batteri. 15 sekunders opladning giver 30 minutters brug.

HP Spectre x360 tilbydes i farverne Natural Silver, Dark Ash Silver med kobbernuancer og en Limited Edition i Pale Rose Gold. Den forventes at være tilgængelig i Europa fra november til priser fra 9.999 kroner. 

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos