Spionsikker hybrid-computer fra HP

HP er klar med helt ny 360-graders konvertibel pc med integreret privacy filter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den redesignede HP Spectre x360 er udformet i aluminium med vinkelformede linjer. Der er brugt slidstærkt Corning Gorilla Glas i den 13” diagonale skærm, som fås med op til 4K-opløsning.

Har du tit mange programmer åbne på samme tid, vil du få glæde af den forbedrede køling, høj ydeevne fra de seneste 8. generation af Intel Core i5 og i7 processorer, hukommelse på op til 16 GB LPDDR3 og mulighed for op til 1TB PCIe SSD9 til lagring af store filer, projekter, dyrebare minder og underholdning.

Sikkerhedsfunktioner inkluderer en fingeraftryksscanner placeret på siden af computeren, HP Sure View integreret privacy på Full HD-versionen (kun i Naturlig Sølv-udgaven), som beskytter mod nysgerrige blikke med et tryk på en knap samt HP Wide Vision FHD IR kamera for sikkert at åbne computeren med ansigtsgenkendelse. 

Den Windows Ink certificerede pen giver en mere naturlig tegne - og skriveoplevelse ved samtidig brug af pen og touch. Pennen bliver tryksensitiv, når den tiltes for ekstra præcision. Undersiden af pennen indeholder et integreret USB-C genopladeligt batteri. 15 sekunders opladning giver 30 minutters brug.

HP Spectre x360 tilbydes i farverne Natural Silver, Dark Ash Silver med kobbernuancer og en Limited Edition i Pale Rose Gold. Den forventes at være tilgængelig i Europa fra november til priser fra 9.999 kroner. 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS