Spionsikker hybrid-computer fra HP

HP er klar med helt ny 360-graders konvertibel pc med integreret privacy filter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den redesignede HP Spectre x360 er udformet i aluminium med vinkelformede linjer. Der er brugt slidstærkt Corning Gorilla Glas i den 13” diagonale skærm, som fås med op til 4K-opløsning.

Har du tit mange programmer åbne på samme tid, vil du få glæde af den forbedrede køling, høj ydeevne fra de seneste 8. generation af Intel Core i5 og i7 processorer, hukommelse på op til 16 GB LPDDR3 og mulighed for op til 1TB PCIe SSD9 til lagring af store filer, projekter, dyrebare minder og underholdning.

Sikkerhedsfunktioner inkluderer en fingeraftryksscanner placeret på siden af computeren, HP Sure View integreret privacy på Full HD-versionen (kun i Naturlig Sølv-udgaven), som beskytter mod nysgerrige blikke med et tryk på en knap samt HP Wide Vision FHD IR kamera for sikkert at åbne computeren med ansigtsgenkendelse. 

Den Windows Ink certificerede pen giver en mere naturlig tegne - og skriveoplevelse ved samtidig brug af pen og touch. Pennen bliver tryksensitiv, når den tiltes for ekstra præcision. Undersiden af pennen indeholder et integreret USB-C genopladeligt batteri. 15 sekunders opladning giver 30 minutters brug.

HP Spectre x360 tilbydes i farverne Natural Silver, Dark Ash Silver med kobbernuancer og en Limited Edition i Pale Rose Gold. Den forventes at være tilgængelig i Europa fra november til priser fra 9.999 kroner. 

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S