Libratone klar med Google-certificerede høretelefoner

De nye Libratone Q Adapt In-Ear USB-C og On-Ear høretelefoner er designet specielt til Googles nye Pixel-enheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye Q Adapt-serie omfatter to modeller: USB-C in-ear samt trådløse On-Ear høretelefoner, der er specielt udviklet til Google Pixel 2. Begge modeller har Libratones egen justérbare støjreduktion, CityMix, der lader brugeren tilpasse niveauet for støjreduktion i forhold til, hvor meget omverdenen skal spille med i lydoplevelsen.

"Vi er stolte af at blive valgt af et af verdens største brands til Googles ’made for’-program", siger Simon Peschcke-Køedt, VP Global Marketing hos Libratone.

"Det er fantastisk at få denne klokkeklare anbefaling af vores produkter. Vi gik ind på markedet for høretelefoner sidste år med vores prisvindende Q Adapt In-Ear og On-Ear-serier, der kombinerer Libratones smukke, danske design med banebrydende støjreduktionsteknologi. Vi er glade for, at Googles brugere nu får glæde af den exceptionelt gode Q Adapt-lytteoplevelse på deres nye Pixel-enheder."

Nem parring

Q Adapt On-Ear høretelefoner parres automatisk med Google Pixel 2 via den særlige ’Fast Pairing’-funktion, og derefter forbindes enhederne automatisk via Bluetooth, når de er tæt på hinanden.

Ergonomi og lav vægt gør det muligt at bruge Q Adapt hele dagen, og den enkle, berøringsfølsomme betjening gør det nemt at styre volumen, aktiv støjreduktion, CityMix, afspilning, telefonopkald og den særlige ’hush’-funktion, der dæmper volumen til et minimum på et øjeblik. Q Adapt er tillige udstyret med sensorer, der afbryder både aktiv støjreduktion og musik, når hovedtelefonerne tages af ørerne. Bluetooth og ’+1’-funktion lader to brugere dele musik fra den samme enhed. Q Adapt hovedtelefoner har op til 20 timers batteritid.

Q Adapt In-Ear USB-C er anatomisk formgivet, har svedresistente ørepropper, der ligger behageligt i øret selv efter lang tids brug – også under sportsaktiviter. Integreret i det elegante design er oven i købet muligheden for, at du kan styre afspilning og støjreduktion på mikrofonen, mens du taler i telefon.

Ude i november

Begge modeller er i Libratones danske signaturdesign i farverne Cloudy White og Stormy Black.

I Europa forhandles de fra 1. november i Google Store og hos udvalgte forhandlere.

Q Adapt In-Ear med USB C kroner 149 euro, mens Q Adapt On-Ear MfG med BlueTooth koster 249 euro. Danske priser er endnu ikke oplyst.

Libratones nye høretelefon-serie bærer Googles ’made for’-mærke, der indikerer, at modellerne er designet af Libratone til brug med Google Pixel 2, og at de er certificeret til at honorere Googles standarder for kompatibilitet.

Læses lige nu

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS