Test: AMD Ryzen 5 1400: Fremragende processor til god pris

AMD Ryzen 1400 er for AMD’s quad core-processorer, hvad 1700 er for firmaets ottekerne-chips. Den har testens laveste clockfrekvens, og den virker derfor ikke som et oplagt valg for spilfolket, der gerne vil have den bedste ydelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Imidlertid kan man her få en quad core-processor med SMT til blot 1500 kroner (eller billigere på nettet), og det er et røverkøb. Hertil kommer, at man kan overclocke chippen. Hvis man skubber den op på 4 GHz, springer dens Cinebench singlethread-score fra 135 til 158 – det svarer til Intel Core i7-6900K. Det er faktisk denne processors overclocking-potentiale, der gør, at vi har valgt den frem for en 1500X med højere clockfrekvens. Den chip giver en basefrekvens på 3,5 GHz og en boost-clock på 3,7 GHz, men den kan kun overclockes til det samme niveau som 1400: 4 GHz.

Valget afhænger imidlertid af, hvilket grafikkort man parrer processoren med. Et mellemklassekort vil betyde, at grafikkortet ofte er en flaskehals. Hvis man går højere op, kan man mærke 1400’s enkeltkerne-begrænsninger. Og hvis man vil have e-sport-gaming på 240 Hz, skal man have en processor med en højere clockfrekvens. Ikke desto mindre gør kombinationen af høj ydelse og lav pris Ryzen 1400 til fremragende tilbud.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S