Test: Kaspersky Internet Security: Kvalitets sikkerhedspakke i ny og finpudset udgave

Kaspersky Internet Security sikkerheds-programmet har længe været et af de bedste på markedet. 2018-udgaven holder fast i den tendens med diskrete men ikke uvæsentlige forbedringer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der går ikke lang tid imellem, at der meldes om den ene sikkerhedstrussel efter den anden på internettet. Ej heller er der langt imellem, at man hører om konsekvenserne af de angreb, som sikkerhedsbristerne har medført.

Uheldigvis kan vi private brugere ikke bare gå ud fra, at det hovedsageligt er virksomhederne, der er truede. Hvis man er på inter-nettet, så er det nødvendigt at sikre sig så godt som muligt mod de mangfoldige antal trusler, som eksisterer.

Den ekstra sikkerhed

Med Windows 10 og Windows Defender er man ikke på herrens mark sikkerhedmæssigt. Men der findes sikkerhedspakker, der generelt giver en bedre og mere omfattende beskyttelse, og som tilmed ikke belaster systemet så meget.

Et af disse er Kaspersky Internet Security 2018, der er et af de bedste bud på en omfattende sikkerhedspakke, som dækker alle eventualiteter, når man færdes på internettet.

Som featurelisten i boksen viser, og som ikke engang kan påstås at være totalt dækkende, så beskytter sikkerhedsprogrammet brugeren mod et utal af trusler

Det er desværre også nødvendigt, ganske vist kan visse trusler være på mode, men det betyder ikke, at de andre forsvinder i mellemtiden.

Kaspersky Internet Security 2018 har desuden den fordel, at programmet kan beskytte såvel pc, Mac og mobile enheder på samme tid. Under forudsættelse af, at at man har købt licenser nok. Men man kan købe fra en licens i 1 år til 329 helt op til 10 licenser for 2 år til 1199 kroner. Det er ganske rimeligt, og i øvrigt er prisen ikke steget fra sidste års udgave.

Ulven i rummet

Ingen trussel har påberåbt sig så meget opmærksomhed det sidste års tid som ransomware. Truslen om at alle ens filer pludse-ligt kan blive krypterede, og at man ikke kan få adgang til dem, er nervepirrende for at sige det mildt.

Systemovervågningsmodulet, der skal forhindre netop dette og andre exploits, er forbedret i Kaspersky Internet Security 2018. Backup har ellers hidtil være den eneste løsning, og er det på en måde stadig.

For sikkerhedsovervågning holder øje med systemet i realtime. Sker der bekræftede ændringer i filerne grundet malware overskrives disse af den sikkerhedsbackup af filerne, som programmet har taget i det øjeblik, at en mistænkelig exploit er blevet identificeret.

Man skal dog huske, at det betyder, at man altid helst skal have mindst 10 til 15 procent ledig drevkapacitet på ens systemdrev til disse backups.

Altid parat, og diskret

Man skal altid holde sit system så opdateret som muligt, det gælder programmer, operativsystem og naturligvis også sikkerhedsprogrammet.

Kaspersky Internet Security 2018 er et stort aktiv på det område. For det første kan virusdefi-nitioner automatisk opdateres til nyeste stand uden din indgriben. For det andet minder programmet dig om, når kritiske programmer skal opdateres.

Et af de andre plusser ved sikkerhedspakken er, at den i betragtning af alt det, som den beskytter imod, ikke uhæmmet forbruger løs af systemressourcerne i daglig brug. Man kan også udsætte scanninger, når cpu eller diskaktivitet er højt, så systemet ikke går helt i stå.

Trods at der er tale om en meget kompleks sikkerhedspakke, så er den let at bruge. De fleste aktiviteter foregår, uden at man som bruger nødvendigvis skal tage stilling. Vil man, kan man sætte sig ind i tingene, det kan dog tage lidt tid. 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S