Ny HTC-mobil giver dig de fedeste features til den halve pris

Få det nyeste nye uden at tømme kontoen. HTC er klar med HTC U11 Life, der giver dig mange af funktionerne fra topmobilen U11, men til den halve pris .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

HTC U11 Life er udformet i akrylglas og modstandsdygtig over for støv, stænk og vand i op til 30 minutter på 1 meters dybde. Den har 5.2" Full HD Super LCD skærm med Corning Gorilla Glass.

Både på fronten og bagsiden er der 16 MP kamera med f/2.0 blænde og HDR Boost. Dog er det kun bagkameraet der har autofokus med fasedetektion samt videooptagelse i 4K.

Når det gælder lyden, som normalt er blabn af HTC-mobilernes største styrker, bevarer mobilen heldigvis de vigtigste egenskaber fra sin storebror. Der medfølger USonic in-ears med aktiv noise cancellation og mobilen kan afspille og optage lyd i hi-res resolution audio recording. 

Der hvor den for alvor halter efter i forhold til U11 er på ydelsen. Mobilen får sine kræfter fra en Qualcomm Snapdragon 630, som ikke just er en topsprinter. Men den skal nok klare dig igennem alle de basale opgaver helt uden problemer. Den fås i en version med 3G ram og 32 GB lager og en version med 4 GB ram og 64 GB indbygget lager. 

HTC U11 kører med Android 8.0 Oreo i One-version , som leverer en mere simpel og strømlinet Android-oplevelse samt adgang til de nyeste opdateringer fra Google, tilsat Edge Sense, så du med et enkelt klem kan starte kameraet og tage billeder, åbne enhver app og aktivere næsten enhver funktion.

Batteriet har kapacitet på 2600 mAh og oplades hurtigt via QuickCharge 3.0.

HTC U11 Life Android One med 3 GB ram og 32 GB lager kan købes i Brilliant Black hos udvalgte forhandlere til 2.590 kroner engang inden jul.

HTC U11 Life Android One 4 GB ram og 64G lager kan forudbestilles fra i dag i HTC’s webshop i Sapphire Blue og Brilliant Black til 2.899 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S