Sådan beskyttes 500 petabyte data

Mark Crosbie fra Dropbox har det globale ansvar for, hvorledes man beskytter den gigantiske mængde data, kunderne gemmer på tjenesten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Henrik Malmgreen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Siden den første service blev lanceret i 2008, er der sket rigtig meget. Både hvad angår et øget trusselsbillede og ikke mindst hvad angår, hvilke typer af data, Dropbox skal beskytte. Fra udelukkende at være en service, der henvendte sig til konsummarkedet, henvender Dropbox sig i dag også til erhvervslivet, blandt andet i form af tjenesterne Business og Enterprise.

Dropbox har en halv milliard brugere og håndterer mere end 500 petabyte data. Der anvendes en såkaldt Block Storage-teknologi, hvor data lagres krypteret i klumper på forholdsvis få megabyte spredt ud over serverinfrastrukturen.

Samtidig er alle data adskilt fra de metadata, der kan identificere brugeren, så selv hvis det skulle lykkes at få samlet de krypterede datablokke og gøre dem læsbare, vil en eventuel hacker altså ikke kunne sammenholde dem med kundens identifikationsdata.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos