Test: Pioneer Rayz Plus: De ultimative in-ears til iPhone

Man kan begræde tabet af jackstikket i de nyere iPhones. Man kan også vælge i stedet at se positivt på sagen og glædes ved de nye muligheder, det giver at koble hovedtelefoner i Lightning-stikket. Dem udnytter Pioneer til fulde med deres Rayz Plus in-ears, som byder på et væld af smarte funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er mikrofon til opkald, avanceret noise cancelling, HearThru, så du kan høre, hvad der foregår omkring dig, equalizer, så du kan justere lyden samt adgang til Siri og diverse andre småfunktioner.

Alt dette uden at du behøver lade headsettet op, for Rayz Plus får al den strøm, det skal bruge fra mobilen. Og du kan endda oplade mobilen samtidig med, at du lytter til musik på headsettet, for Pioneer har forsynet det med en Lightning-indgang på ledningen. Her finder du også en controller til de vigtigste funktioner, så du ikke skal åbne mobilen for at få adgang til indstillingerne.

Bruger du den tilhørende app, får du endnu større kontrol samt mulighed for at dykke mere ned i indstillingerne. Lyden i headsettet er ganske glimrende omend ikke i hi-fi-klassen. Den skærer en smule i toppen, men med lidt indstilling af eq’en, har man hurtig en behagelig afrundet og fyldig lyd. Støjreduktionen kan kalibreres til dine ører og er imponerende god.

Den lukker effektivt lavfrekvente lyde som motorstøj ud, og selv tale på et travlt kontor fjerner den det meste af. Der følger et godt udvalg af både gummidutter og silikonedutter, så du kan tilpasse dem dine ører. De fleste vil derfor kunne få dem til at sidde perfekt, dog lykkedes det os ikke at finde dutter, der kunne lukke den pivende vindstøj ude, der opstår, hvis du løber med dem i blæsevejr.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse