Test: Pioneer Rayz Plus: De ultimative in-ears til iPhone

Man kan begræde tabet af jackstikket i de nyere iPhones. Man kan også vælge i stedet at se positivt på sagen og glædes ved de nye muligheder, det giver at koble hovedtelefoner i Lightning-stikket. Dem udnytter Pioneer til fulde med deres Rayz Plus in-ears, som byder på et væld af smarte funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er mikrofon til opkald, avanceret noise cancelling, HearThru, så du kan høre, hvad der foregår omkring dig, equalizer, så du kan justere lyden samt adgang til Siri og diverse andre småfunktioner.

Alt dette uden at du behøver lade headsettet op, for Rayz Plus får al den strøm, det skal bruge fra mobilen. Og du kan endda oplade mobilen samtidig med, at du lytter til musik på headsettet, for Pioneer har forsynet det med en Lightning-indgang på ledningen. Her finder du også en controller til de vigtigste funktioner, så du ikke skal åbne mobilen for at få adgang til indstillingerne.

Bruger du den tilhørende app, får du endnu større kontrol samt mulighed for at dykke mere ned i indstillingerne. Lyden i headsettet er ganske glimrende omend ikke i hi-fi-klassen. Den skærer en smule i toppen, men med lidt indstilling af eq’en, har man hurtig en behagelig afrundet og fyldig lyd. Støjreduktionen kan kalibreres til dine ører og er imponerende god.

Den lukker effektivt lavfrekvente lyde som motorstøj ud, og selv tale på et travlt kontor fjerner den det meste af. Der følger et godt udvalg af både gummidutter og silikonedutter, så du kan tilpasse dem dine ører. De fleste vil derfor kunne få dem til at sidde perfekt, dog lykkedes det os ikke at finde dutter, der kunne lukke den pivende vindstøj ude, der opstår, hvis du løber med dem i blæsevejr.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S