Spar masser af penge: Her er ugens bedste gadget-tilbud

HTCs topmobil er faldet over tusind kroner i pris, og der er rigtig gode penge spare på en tablet fra Asus samt flere andre lækre gadgets. Vi har fundet ugens bedste gadget-tilbud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Black Friday er ovre, men der er stadig masser af gode tilbud derude. Vi har fundet fem af de bedste.

Vellydende topmobil

Særligt når det gælder lydkvaliteten er HTCs topmobil et skridt foran konkurrenterne. Men på de fleste andre punkter er HTC U11 også en fremragende smartphone. Ikke mindst kameraet er af høj klasse. Den fik således en stor anbefaling af Alt om DATA - læs anmeldelsen af HTC U11 her

Prisen var 5.790 kroner, da den kom på markedet, men der er over tusind kroner at spare på mobilen nu - se prisen på HTC U11 her.

HTC U11. HTC U11.

Lækker tablet

Er det en god tablet, du sørger, så er Asus Zenpad 3S et fint bud. Den har lækkert design, hurtig ydelse og masser af fine funktioner. Alt om DATA var begejstrede for den - læs anmeldelsen af Asus ZenPad 3S her

Du måtte betale 4.399 kroner for den, da den kom på markedet, men prisen der er en del at spare på den nu - se prisen på Asus ZenPad 3S her.

Asus ZenPad 3S 10 Z500KL. Asus ZenPad 3S 10 Z500KL.

 

Trådløs lyd uden støj

Et sæt trådløse hørebøffer kan være en velsignelse, når du er på farten. Særligt hvis de har indbygget noice cancelling, så støjen omkring dig lukkes ude. Det får du i Sony MDR-1000X, som samtidig er behagelige at bære og nemme at betjene. De fik en flot anmeldelse hos Datatid - læs testen af Sony MDR-1000X her

De kostede oprindeligt 2.300 kroner, men de kan fås betydeligt billigere nu - se prisen på Sony MDR-1000X her

Sony MDR-1000X. Sony MDR-1000X.

Tag musikken med overalt

Vil du i stedet kunne dele musikken fra din smartphone med vennerne, når du er i parken eller på ferie, så er en Bluetooth-højttaler som UE Wonderboom er en nem løsning. Den lille højttaler er let at have med, spiller fint og tåler stort set hvad som helst. Alt om Data syntes godt om den - læs anmeldelsen af UE Wonderboom her.

Prisen var 799 kroner, da den blev lanceret, men der er gode penge at spare på den nu - se prisen på UE Wonderboom her.

UE Wonderboom. UE Wonderboom.

 

Send filerne i skyen

Vil du have adgang til dine filer på computer, tablet og mobil, uanset hvor du er, så er en NAS løsningen. Læg alt dit indhold over på den netværksopkoblede harddisk, så kan du tilgå det i skyen. Asustor AS6302T er en glimrende en af slagsen. Den fik en anbefaling i Alt om DATAs test - læs anmeldelsen af Asustor AS6302T her.

Du måtte betale 4.143 kroner for den, da den kom i butikkerne, men prisen er faldet betydeligt nu - se prisen på Asustor AS6302T her.

AsuStor AS6302T kommer i et klassisk NAS-design, men dens stærkt lysende indikatorer gør den mindre velegnet til stuebrug. USB-porten kan også bruges til en mus.

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

KMD A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil