Salg af stemmestyret elektronik eksploderer

Stemmestyring er ved at indtage vores dagligdag. Samtidig er vi nået til et punkt, hvor størstedelen af nye høretelefoner er trådløse, og sammenfiltrede ledninger hører fortiden til. Det viser rapporten Adobe Digital Insights, der er offentliggjort i forbindelse med dette års CES.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvor man hidtil har været vant til at bruge fingrene til at styre sin elektronik, er det i dag stemmen, der tager over. Salget af stemmestyret forbrugerelektronik – voice-assistants – er vokset markant det seneste år.

· Salget af stemmestyret forbrugerelektronik er vokset med 103 pct. på det amerikanske marked på et enkelt år.
· Mere end halvdelen af de adspurgte, der ejer en stemmestyret assistent, bruger den hver eneste dag.
· 72 pct. af brugerne vurderer, at stemme-genkendelsen i deres stemmeassistenter fungerer godt.

”I dag behøver vi ikke længere en skærm for at interagere med vores teknologi. Den stemmestyrede teknologi har udviklet sig meget, og i de næste år kommer der flere og flere stemmestyrede produkter på markedet. Virksomheder er også begyndt at integrere stemmestyrede funktionaliteter i deres eksisterende produkter. Jeg forventer, at flere forbrugere vil stifte bekendtskab med stemmeassistenter i 2018 – også på det danske marked,” siger Jes Schyum, nordisk kommunikationschef for Adobe.

En ny æra af høretelefoner – uden knuder

De fleste kan nok nikke genkendende til at skulle vikle et par høretelefoner fri fra sammenfiltrede ledninger inden brug. Men det kan snart være fortid, for markedet for trådløse høretelefoner vokser hastigt.
Faktisk er de trådløse høretelefoner nu så populære, at salget af dem har oversteget salget af de traditionelle høretelefoner med ledninger.

Om undersøgelsen:
ADI’s analyse er baseret på anonymiseret data fra 55 mia. besøg til mere end 250 detailhandlere i USA. Desuden har ADI en survey blandt 1.000 amerikanske forbrugere.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S