Test: Plantronics BackBeat FIT 305: Godt trådløst trænings-headset til fin pris

Når det drejer sig om hovedtelefoner til træning, så er der ingen tvivl om, at trådløse in-ears giver en stor fordel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Dette sæt BackBeat FIT 305 fra Plantronics er med sit trådløse og svedafvisende design oplagt til træning – men også til almindelig musik-lytning, når du er på vej til arbejde eller studie. Det første, man bemærker, er, hvor lette BackBeat FIT 305 er. In-ear-dutterne holdes sammen af en ledning med flettet stof, der sørger for, at den ikke filtrer. For at hindre at de ikke glider for meget rundt på halsen eller hopper op og ned, når du løber, kan de sættes fast på tøjet med en clips.

På ledningen er der desuden styringsknapper til musik samt mikrofon til telefonopkald. Bag en lille plastikport finder ud også indgangen til opladning via mini-USB. Det er en lidt bøvlet løsning, men det fungerer. Der er rig mulighed for at tilpasse headsettet til dine ører via de medfølgende øredutter samt vinger i forskellige størrelser.

Det gør en stor forskel både, når du løber eller træner, om de sidder godt fast i øret uden at gøre ondt efter lang tids brug, og jo bedre de kan tilpasses dit øre, jo bedre lydoplevelse vil du få. Og det er da ikke kun designet, der er i top, når det gælder FIT 305, også lyden er velafbalanceret med fin bas og en klar og behagelig diskant, der matcher prisen. Den angivne batterilevetid på seks timer, passede med testoplevelsen. Et godt træningsheadset – især til prisen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS