Stor lyd i kompakt anlæg

Philips BTB8000 vækker minder om forgange tiders stereoanlæg og har både cd-afspiller Dab+-radio, Bluetooth og meget andet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det stilrene aluminiumsdesign med stor betjeningsknapper og et display med en viser, der giver udslag alt efter musikkens styrke giver mindelser om stereoanlæg fra de gode gamle, før musik var noget, der kom ud af en smartphone.

At spille musik fra din smartphone klarer anlægget dog også, takket være den indbyggede Bluetooth-forbindelse, og derudover er der DAB+/FM-radio samt cd-afspiller, som håndterer CD, CD-R, CD-RW og MP3-CD. Du kan også hører musik fra USB-sticks eller benytte audio-in som tilslutning af andre enheder. Brug eksempelvis MP3 Link-forbindelsen til at afspille direkte fra en bærbar medieafspiller.

Dyb bas

Basreflektorhøjtalersystemet skal være i stand til at levere god, dyb bas uden forvrængning. Diskanten kommer fra dome-højtalere, og totalt leverer højtalerne 30 watt RMS.

Den indbyggede VU-måler (volumenhed) angiver musikkens signalstyrke i hver kildetilstand. Derved bliver det muligt for dig at kontrollere om indgangssignalet er for højt eller for lavt. 

Du kan indstille 20 faste FM- og 20 faste DAB-stationer. Der følger en FM-antenne med, og det er muligt at tilslutte en ekstra DAB-antenne, hvis modtageforholdene kræver det.

Der er også indbygget ur – og mulighed for at bruge det som vækkeur. Og hvis du vil nyde musikken uden at forstyrre andre, kan du slutte en hovedtelefon til.

Kompakt design

Det kompakte anlæg måler 23 cm i bredden, 14,5 cm i højden og 24 cm i dybden, mens højtalerne er 17,3 cm brede, 26,1 cm høje og 24,1 cm dybe.

Den vejledende pris for Philips BTB8000 er 2.999 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job