Stor lyd i kompakt anlæg

Philips BTB8000 vækker minder om forgange tiders stereoanlæg og har både cd-afspiller Dab+-radio, Bluetooth og meget andet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det stilrene aluminiumsdesign med stor betjeningsknapper og et display med en viser, der giver udslag alt efter musikkens styrke giver mindelser om stereoanlæg fra de gode gamle, før musik var noget, der kom ud af en smartphone.

At spille musik fra din smartphone klarer anlægget dog også, takket være den indbyggede Bluetooth-forbindelse, og derudover er der DAB+/FM-radio samt cd-afspiller, som håndterer CD, CD-R, CD-RW og MP3-CD. Du kan også hører musik fra USB-sticks eller benytte audio-in som tilslutning af andre enheder. Brug eksempelvis MP3 Link-forbindelsen til at afspille direkte fra en bærbar medieafspiller.

Dyb bas

Basreflektorhøjtalersystemet skal være i stand til at levere god, dyb bas uden forvrængning. Diskanten kommer fra dome-højtalere, og totalt leverer højtalerne 30 watt RMS.

Den indbyggede VU-måler (volumenhed) angiver musikkens signalstyrke i hver kildetilstand. Derved bliver det muligt for dig at kontrollere om indgangssignalet er for højt eller for lavt. 

Du kan indstille 20 faste FM- og 20 faste DAB-stationer. Der følger en FM-antenne med, og det er muligt at tilslutte en ekstra DAB-antenne, hvis modtageforholdene kræver det.

Der er også indbygget ur – og mulighed for at bruge det som vækkeur. Og hvis du vil nyde musikken uden at forstyrre andre, kan du slutte en hovedtelefon til.

Kompakt design

Det kompakte anlæg måler 23 cm i bredden, 14,5 cm i højden og 24 cm i dybden, mens højtalerne er 17,3 cm brede, 26,1 cm høje og 24,1 cm dybe.

Den vejledende pris for Philips BTB8000 er 2.999 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S