Slut med at investere i dyr hardware: Nu kan virksomheder abonnere på computere

HP opgraderer deres Device-as-a-Service tilbud, der gør det muligt for virksomheder at abonnere på en unik kombination af PC-hardware til ansatte. De nye services inkluderer bedre enhedsanalyse, så det er lettere at vedligeholde, konfigurere og administrere virksomhedens mange computere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

København, den 21. februar, 2018 – I dag lancerer HP en række nye Device as a Service (DaaS)[i]-tilbud, som er målrettet kunder og partnere. Fremover vil HP’s DaaS-abonnementer få en bedre analyse og indsigt fra HP’s serviceeksperter, så IT-afdelingen bedre kan administrere virksomhedens enheder og gøre it-support mere enkel gennem ’HP Tech Café Market’, som er en one-stop-butik, hvor ansatte kan få support, samt bestille og udskifte enheder.

”Vi udvider vores tjenester for at imødekomme de mange behov, som ansatte har i dag. De udvidede tjenester tilbyder smarte, enkle løsninger til nutidens medarbejder og giver nye vækstmuligheder til vores kunder, forhandlere og forretning,” siger Guy Collet, ansvarlig for HP’s Personal System Services i EMEA.

Et voksende antal virksomheder bruger HP DaaS, fordi mange IT-afdelinger efterlyser nye måder til effektivt at styre og administrere deres mange enheder fra både HP og andre producenter. Væksten skyldes også, at HP DaaS nu kan fås hos næsten 100 forhandlere og partnere over hele verden.

Analyse, indsigt og ensartet håndtering af enheder

Ifølge IDC[ii] mener 63% af IT-chefer, at deres ressourcer bliver drænet på at håndtere virksomhedens mange enheder, og at de hellere ville bruge ressourcerne på andre IT-projekter som mobilitet, applikationer og sikkerhedsinitiativer. For at hjælpe IT-afdelingerne med at frigøre ressourcer leverer HP udvidede hardwareanalyser og funktioner til proaktiv enhedsstyring. De nye services gør HP’s kunder i stand til at analysere enhedernes hardwareydelse, opdage potentielle problemer før de opstår og gribe ind over for dem proaktivt. De unikke muligheder for analyse af data med HP DaaS er tilgængelig til Windows, Android, iOS og macOS enheder.

Skræddersyede løsninger og fuld fleksibilitet

HP DaaS-aftaler kan skræddersyes til kundernes behov ved at tilføje særlige livscyklus-tjenester. HP har også netop introduceret servicen ’HP Tech Café Market Enhanced’, som er en slags pc-automat og lagerløsninger, der giver ansatte øjeblikkelig adgang til tilbehør og døgnåbne lagre til at bytte eller reparere virksomhedens enheder. Udover dette håndterer HP også bestilling, genopfyldning og rapportering for kunderne, hvilket gør livet markant lettere for IT-afdelingerne og imødekommer behovene hos nutidens ansatte, der i stigende grad arbejder på farten.

Besøg HP DaaS for mere information om HP Device as a Service, eller besøg os ved Mobile World Congress 2018 i Barcelona i perioden 26. februar – 1. marts 2018.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS