Slut med at investere i dyr hardware: Nu kan virksomheder abonnere på computere

HP opgraderer deres Device-as-a-Service tilbud, der gør det muligt for virksomheder at abonnere på en unik kombination af PC-hardware til ansatte. De nye services inkluderer bedre enhedsanalyse, så det er lettere at vedligeholde, konfigurere og administrere virksomhedens mange computere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

København, den 21. februar, 2018 – I dag lancerer HP en række nye Device as a Service (DaaS)[i]-tilbud, som er målrettet kunder og partnere. Fremover vil HP’s DaaS-abonnementer få en bedre analyse og indsigt fra HP’s serviceeksperter, så IT-afdelingen bedre kan administrere virksomhedens enheder og gøre it-support mere enkel gennem ’HP Tech Café Market’, som er en one-stop-butik, hvor ansatte kan få support, samt bestille og udskifte enheder.

”Vi udvider vores tjenester for at imødekomme de mange behov, som ansatte har i dag. De udvidede tjenester tilbyder smarte, enkle løsninger til nutidens medarbejder og giver nye vækstmuligheder til vores kunder, forhandlere og forretning,” siger Guy Collet, ansvarlig for HP’s Personal System Services i EMEA.

Et voksende antal virksomheder bruger HP DaaS, fordi mange IT-afdelinger efterlyser nye måder til effektivt at styre og administrere deres mange enheder fra både HP og andre producenter. Væksten skyldes også, at HP DaaS nu kan fås hos næsten 100 forhandlere og partnere over hele verden.

Analyse, indsigt og ensartet håndtering af enheder

Ifølge IDC[ii] mener 63% af IT-chefer, at deres ressourcer bliver drænet på at håndtere virksomhedens mange enheder, og at de hellere ville bruge ressourcerne på andre IT-projekter som mobilitet, applikationer og sikkerhedsinitiativer. For at hjælpe IT-afdelingerne med at frigøre ressourcer leverer HP udvidede hardwareanalyser og funktioner til proaktiv enhedsstyring. De nye services gør HP’s kunder i stand til at analysere enhedernes hardwareydelse, opdage potentielle problemer før de opstår og gribe ind over for dem proaktivt. De unikke muligheder for analyse af data med HP DaaS er tilgængelig til Windows, Android, iOS og macOS enheder.

Skræddersyede løsninger og fuld fleksibilitet

HP DaaS-aftaler kan skræddersyes til kundernes behov ved at tilføje særlige livscyklus-tjenester. HP har også netop introduceret servicen ’HP Tech Café Market Enhanced’, som er en slags pc-automat og lagerløsninger, der giver ansatte øjeblikkelig adgang til tilbehør og døgnåbne lagre til at bytte eller reparere virksomhedens enheder. Udover dette håndterer HP også bestilling, genopfyldning og rapportering for kunderne, hvilket gør livet markant lettere for IT-afdelingerne og imødekommer behovene hos nutidens ansatte, der i stigende grad arbejder på farten.

Besøg HP DaaS for mere information om HP Device as a Service, eller besøg os ved Mobile World Congress 2018 i Barcelona i perioden 26. februar – 1. marts 2018.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)