Nissan klar med rasende hurtig elbil i Formel E klassen

Exceptionelle aerodynamiske egenskaber samt en helt ny batteri- og drivlinjepakke får Nissans nye Formel E bil til at flyve over banen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bilen til Nissans Formel E-program er designet af Nissan Global Design-team i Japan.

”Ved første øjekast lignede Formel E-bilen til 5. sæson ifølge vores designerteam en eldrevet supersonisk fugl i flugt”, fortalte Alfonso Albaisa, som er senior vice president of global design hos Nissan Motor Co., Ltd. ”Og naturligvis førte denne første reaktion fra teamet os i retning af en følelse af at slippe modstand og tyngdekraft. Formel E-racerbiler er stort set lydløse, men hastigheden er eksplosiv, så vi tænkte naturligvis på dopplereffekten, da vi designede bilen. Kombinationen af den soniske puls fra dopplereffekten og den kraft, der udløses fra overlydsbraget, gav inspiration til vores hyldest til racerløb for elbiler!”

Mere kraft

Den nye pakke leverer mere kraft og længere rækkevidde, og den eliminerer behovet for at skifte bil midt i løbet, som det har været tilfældet i mesterskabets første fire sæsoner.

”Nissan er stolt over at være innovatør inden for elbiler til gadebrug, hvor Nissan LEAF på verdensplan har tilbagelagt over 4 milliarder kilometer uden emissioner*. Nu ønsker vi at give denne ekspertise inden for elbiler videre til motorsporten”, udtalte Jose Munoz, som er Chief Performance Officer hos Nissan Motor Co., Ltd.

Udviklingsplatform for elbiler

"Den nye Formel E-bil bliver her til morgen præsenteret for offentligheden for første gang, og vi er rigtig glade for at kunne præsentere Nissans bil forud for debuten. Nissans mulighed for at bruge dette mesterskab som en vigtig udviklingsplatform for vores elbilsteknologier og muligheden for at kunne køre racerløb midt i nogle af de største byer rundt om i verden gør bilen perfekt for os til at vise eksempler på Nissan Intelligent Mobility."

De nyeste teknologier

Nissan Intelligent Mobility er koncernens strategi til at nytænke, hvordan biler køres, drives og integreres i samfundet.

Mens den nye Nissan Formel E-bil blev præsenteret for første gang i dag, har arbejdet med udviklingen af den helt nye teknikpakke været i gang i mange måneder, mens Nissan har forberedt bilens debut.

Nissan samarbejder med partneren Renault om at udbygge den allerede eksisterende ekspertise og udvikling, hvilket er i tråd med Renault-Nissan-Mitsubishi-partnerskabets fokus på at samarbejde og maksimere synergieffekterne med henblik på at øge konkurrencedygtigheden. Flere detaljer om eksempelvis opbygning og kørere vil blive offentliggjort på et senere tidspunkt.

”Nissan har meget at byde på med vores ekspertise inden for elbilsteknologi til gadebiler, og det viderefører vi nu på racerbanerne, fortalte Michael Carcamo, som er global motorsport director hos Nissan.

”Konkurrencen i Formel E-mesterskabet er stigende, og vi ser frem til de unikke tekniske udfordringer, der venter. Vi går ind i mesterskabet i år, hvor alle deltagende producenter stiller op til 5. sæson med helt nye biler og nye kombinationer af batteripakker og drivlinjer.”

Besøger de største byer

Femte sæson af ABB FIA Formula E-mesterskabet forventes at besøge store internationale byer som eksempelvis Hong Kong, Berlin, Zürich, Rom og New York. Den nye bil, som får debut i femte sæson, skal efter planen deltage i Formel E-mesterskabet de næste tre sæsoner.

Flere detaljer om Nissans kørere og andre teknik- og marketingrelaterede partnere i forbindelse med Formel E-debuten forventes offentliggjort senere i år.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job