Test: : AOC AG271UG

AOC’s AG271UG er en direkte konkurrent til Acer XB271HK og Asus ROG PB279Q. De er alle 4K-IPS-skærme på 27 tommer, der omfatter screen-tearing – og de kan med lidt søgen fås til omkring samme priser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den koster omkring 6000 kroner, og det er bestemt ikke lavpris, men når tilsvarende konkurrenter koster det samme eller helt op på 8000 kroner, er der alligevel tale om en god besparelse. Hertil kommer, at den ikke svigter nogen steder, og det gør den til en fremragende skærm.

Det begynder med det elegante design. Rammen er slank og enkel, og foden er tilsvarende underspillet i massivt metal. Foden rummer også en komplet række justeringsmuligheder og VESA-kompatibilitet. Der er endda en knap på siden, og med den kan man føre højden tilbage til nøjagtig det sted, man foretrækker.

Man får også lidt ekstra. På højre side kan man for eksempel slå en hovedtelefonholder ned. Under den er der to USB 3.0-porte og et hovedtelefonstik. Gode forbindelsesmuligheder. En af USB-portene understøtter hurtig opladning.

Skærmen giver glimrende billedkvalitet, selvom farvebalancen kræver lidt justering, hvis man vil have det bedste ud af den. Dette er markedets bedste 4K G-sync-skærm på 27 tommer til prisen.

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S