Test: : AOC AG271UG

AOC’s AG271UG er en direkte konkurrent til Acer XB271HK og Asus ROG PB279Q. De er alle 4K-IPS-skærme på 27 tommer, der omfatter screen-tearing – og de kan med lidt søgen fås til omkring samme priser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den koster omkring 6000 kroner, og det er bestemt ikke lavpris, men når tilsvarende konkurrenter koster det samme eller helt op på 8000 kroner, er der alligevel tale om en god besparelse. Hertil kommer, at den ikke svigter nogen steder, og det gør den til en fremragende skærm.

Det begynder med det elegante design. Rammen er slank og enkel, og foden er tilsvarende underspillet i massivt metal. Foden rummer også en komplet række justeringsmuligheder og VESA-kompatibilitet. Der er endda en knap på siden, og med den kan man føre højden tilbage til nøjagtig det sted, man foretrækker.

Man får også lidt ekstra. På højre side kan man for eksempel slå en hovedtelefonholder ned. Under den er der to USB 3.0-porte og et hovedtelefonstik. Gode forbindelsesmuligheder. En af USB-portene understøtter hurtig opladning.

Skærmen giver glimrende billedkvalitet, selvom farvebalancen kræver lidt justering, hvis man vil have det bedste ud af den. Dette er markedets bedste 4K G-sync-skærm på 27 tommer til prisen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS