Musemåtte i metal

Danske SkyPAD laver lynhurtig gaming-musemåtte i aluminium.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du er på udkig efter en gaming-musemåtte, der er lidt udover det sædvanlige, så er det danske firma SkyPAD klar med en ny version af deres SkyPAD- gamermåtter.

SkyPAD lancerede sidste år en musemåtte af glas til det gamerglade folk, og nu er de klar med en helt ny SkyPAD Steel musemåtte, der er skabt af aluminium. Dermed er måtten både tynd og fast, og den teflonbelagte overflade, skulle gøre den ekstra glat og give forrygende præcision til din mus med mindst mulig modstand.

I bunden af pladen er der et skridsikkert gummiunderlag, så musemåtten bliver liggende, hvor du vil have det, og grundet måttens materiale har den naturligvis lang holdbarhed.

Den nye SkyPAD Steel musemåtte kommer i to størrelser: Normal (270 x 320 x 2.5mm) eller XL (400 x 350 x 2.5mm) til priser på hhv. 199 og 299 kroner.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S