B&O opdaterer ikoniske øretelefoner

Designklassiskeren Earset er opgraderet med avanceret trådløs teknologi, Bang & Olufsens Signature Sound og et nyt, friskt look, uden at gå på kompromis med det fleksible design, der gjorde originalen til en succes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De originale streger til designet blev tegnet af Anders Hermansen i 1990’erne. Idéen var at skabe et sæt fleksible øretelefoner, som passer til alle. Øretelefonernes unikke justeringssystem giver mulighed for at justere vinklen på ørepuden, højden på stemplet samt kurven på bøjlen, så sættet med stor præcision kan tilpasses det individuelle øre. 

”Vi er meget stolte over vores designarv – og ikke mindst det originale Earset, som altid har været en favorit blandt vores kunder på grund af det fleksible design og de akustiske egenskaber. Vi har derfor set frem til at præsentere det nye Earset, som er opdateret med trådløs teknologi og nye farver, der passer til en ny generation”, siger Jakob Kristoffersen, Koncept og Design Manager hos B&O PLAY, som har videreudviklet på det originale design.

Design i særklasse

Helt i Bang & Olufsens ånd er Earset en designoplevelse fra ende til anden. Stemplet er udført i anodiseret aluminium, som giver en lækker hydraulisk følelse, og for at give en behagelig og stabil pasform bag øret, har den ikoniske bøjle sektioner af blødt gummi og en klassisk hex-skrue, der fremhæver det mekaniske udtryk, som inspirerede det originale design.

Anodiseringsprocessen forankrer farverne dybt i materialet, hvilket giver en større intensitet og holdbarhed. Det ydre aluminium har en diamantslebet kant og en poleret overflade, som fanger og reflekterer lyset.

Byder verden indenfor

”Det nye Earset er tænkt anderledes end de fleste andre øretelefoner på markedet. I stedet for en dyb in-ear pasform, ligger Earset i det ydre øre, uden at blokere øregangen. Udover en mere behagelig følelse, giver designet dermed plads til, at man kan høre omgivelserne, samtidig med, at det leverer en lyd, som forventes af et sæt øretelefoner fra B&O PLAY”, siger Bang & Olufsens Executive Sound Engineer Knud-Erik Lauridsen, som også tunede det originale Earset.

”De akustiske udfordringer, vi stod over for dengang, er de samme, som vi møder i dag, nemlig de ergonomiske. Vi har fokuseret på at lægge ørepuden så tæt på ørets form som muligt, så spidsen sidder i øresneglen med kabinettet understøttet af en bøjle rundt om ørerne. Da ørepuden ikke føles ’lukket’ i øret, opfattes lyden mere klar, samtidig med at lyde fra det omgivende miljø kan trænge ind. Det designelement er en af årsagerne til, at Earset har været foretrukket af mange musikere og cykelryttere”, siger Knud-Erik Lauridsen. Han nævner at ørepudens vinkel er tilpasset, og at højtalerkabinettet er vippet en smule mod øret, for at give den mest optimale lydoplevelse.

Fintunede lydkomponenter

Lyden i de nye øretelefoner leveres af en 14,2 mm. højtalerenhed med en neodymium-magnet. Kabinettet bag højtalerenheden har to akustiske ventiler og en bass-port for at optimere lydoplevelsen. Digitale equalizere inde i Bluetooth-chippen anvendes til finjustering af den endelige lydperformance, og grillen på ørepuden er designet med inspiration fra hulmønsteret i Beoplay A1, hvilket sikrer en optimal spredning af lyden.

Batterilevetiden er op til fem timer. Den indbyggede anodiserede aluminium-betjening med tre knapper og indbygget mikrofon giver mulighed for at styre musikken, tage imod opkald og aktivere Siri eller Google Assistant på din smartphone via Bluetooth.

Earset er tilgængelig i farverne Graphite Brown og White, og fås til en vejledende udsalgspris på 2.299 kroner. Med i købet følger en stofpose, som beskytter mod ridser, når hovedtelefonerne ikke er i brug. Graphite Brown er tilgængelig på www.beoplay.com/earset, Bang & Olufsens butikker og hos udvalgte tredjepartsforhandlere nu og i White fra den 1. juni.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job