Test: EVGA GeForce GTX 1050 Gaming 2GB: Stor ydelse til prisen

EVGA GeForce GTX 1050 Gaming er et af de mindste og billigste kort i testen, men det leverer ikke desto mindre overraskende styrke.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kortet har en gennemsnitlig ydelse på 56 fps ved 1080p og 36 fps ved 1440p. Det er kun ganske få frames pr. sekund efter det dyrere GTX 1050 Ti. Resultatet er, at dette kort yder den næstbedste valuta for pengene i denne test. Hvis man har 1080p-gaming som sin hovedprioritet, er kortet ideelt.

Kortets tiltrækningskraft rækker også videre end til blot rå ydelse og meget for pengene. Dette kort er kompakt: Det er ikke højere end en pci-bøjle. Dets to udvidelsesslots er tykke, men kortet er glimrende egnet til pc’er i beskedent format.
Hertil kommer, at kortet ikke kræver anden strøm end den, der bliver leveret af dets pci-e-slot.

Det er derfor et glimrende valg til opgradering, selv på pc’er, der ikke er udstyret med avancerede strømforsyninger. Det afspejler sig også i kortets strømforbrug, der topper ved blot 104 W under belastning.

Samtidig klarer den enlige ventilator og den lille køler uden problemer at holde alting køligt og tyst. Ventilatoren speeder ikke op uden belastning, og den er stille, når der skal bestilles noget. Til lidt over 1200 kroner er dette kort et indlysende valg.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S