Pristjek: Her får du mest underholdning i mobilabonnementet

Der er rig mulighed for at få streaming af musik, film og serier med i mobilabonnementet. Og der kan være gode penge at spare. Se her, hvor du får mest underholdning for pengene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mobilselskaber forsøger at lokke kunder i biksen ved at tilbyde ekstra services som adgang til streaming af musik og serier fra populære tjenester som Spotify og Netflix. Adgang til e-bøger og magasiner kan også indgå, og der er typisk gode besparelser at hente, når man inkludere tjenesterne i sit abonnement - altså vel at mærke, hvis det er tjenester man har behov for og alligevel havde tænkt sig at bruge penge på. Faktisk kan selve mobilabonnementet i visse tilfælde tjene sig selv ind, hvis du regner besparelsen på tjenesterne sammen. Det er derfor en god idé at tjekke op på, hvad mobilselskaberne kan tilbyde af tjenester, inden du vælger et abonnement. 

Samlino har gjort benarbejdet og tjekket, hvor meget underholdning du kan få for pengene, hos de danske udbydere. 

Mest underholdning i mobilabonnementet. Mest underholdning i mobilabonnementet.

Mest underholdning hos Telmore

Det er Telmore, der giver dig meste for pengene, når man ser på, hvad du får af ekstra underholdningstjenester med i abonnementet.

Til en pris på 1.554 kroner for 6 måneder, får fu 30 GB data og fri tale samt adgang til Telmore Musik, HBO Nordic, TV2 Play: Basis, Min BIO, C More, Flipp og Bookmate.

Den årlige værdi af pakkens ekstra tjenester løber op i 5.842,56 kroner, hvis man skulle købe tjenesterne separat.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S