Test: Hovedtelefoner med støjreduktion: Glem verden og nyd musikken

Når du køber en dyr hovedtelefon, vil du gerne have lov til at nyde musikken i fred og ro. Og det gør du med de tre modeller, vi tester her. De evner alle at gøre udefrakommende støj uvedkommende – enten aktivt eller passivt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Musik skal nydes uden forstyrrelser uanset, om det foregår hjemme i stuen eller på farten. Et sæt gode hoved-telefoner er løsningen. Her tester vi tre modeller, der med priser mellem 2500 og 3000 kroner nærmer sig luksusklassen. Fælles for dem er, at de holder støj udefra på afstand. Du får en uforstyrret lydoplevelse.

To af testdeltagerne har aktiv støjreduktion, hvor generende støj fjernes ved hjælp af elektronisk lydmanipulation. Den tredje lukker så tæt til ørerne, at den ”mekanisk” lukker af for omgivelserne.

[irp]

Den elektroniske metode er ikke uden omkostninger – og ikke kun i kroner og øre. Her måler elektronikken i hovedtelefonen nemlig de lydbølger, der ankommer udefra og eliminerer lyden ved at skabe samme lyd, blot sådan at lydbølgerne er i modfase. Når en lydbølge udefra går opad, skaber elektronikken en tilsvarende lydbølge, der går nedad. Resultatet er – ideelt set – nul forstyrrende lyd. Men det kan ikke undgås, at anti-støjfunktionen forstyrrer musikken en lille smule.

Det bemærker du måske slet ikke. For testens hovedtelefoner er oppe i en kvalitetskategori (med fremragende komponenter og store højttalermembraner), hvor lydgengivelsen under alle omstændigheder er langt højere, end de fleste af os oplever, når de stikker mobiltelefonens små lydpropper ind i øregangen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos