Test: Hovedtelefoner med støjreduktion: Glem verden og nyd musikken

Når du køber en dyr hovedtelefon, vil du gerne have lov til at nyde musikken i fred og ro. Og det gør du med de tre modeller, vi tester her. De evner alle at gøre udefrakommende støj uvedkommende – enten aktivt eller passivt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Musik skal nydes uden forstyrrelser uanset, om det foregår hjemme i stuen eller på farten. Et sæt gode hoved-telefoner er løsningen. Her tester vi tre modeller, der med priser mellem 2500 og 3000 kroner nærmer sig luksusklassen. Fælles for dem er, at de holder støj udefra på afstand. Du får en uforstyrret lydoplevelse.

To af testdeltagerne har aktiv støjreduktion, hvor generende støj fjernes ved hjælp af elektronisk lydmanipulation. Den tredje lukker så tæt til ørerne, at den ”mekanisk” lukker af for omgivelserne.

[irp]

Den elektroniske metode er ikke uden omkostninger – og ikke kun i kroner og øre. Her måler elektronikken i hovedtelefonen nemlig de lydbølger, der ankommer udefra og eliminerer lyden ved at skabe samme lyd, blot sådan at lydbølgerne er i modfase. Når en lydbølge udefra går opad, skaber elektronikken en tilsvarende lydbølge, der går nedad. Resultatet er – ideelt set – nul forstyrrende lyd. Men det kan ikke undgås, at anti-støjfunktionen forstyrrer musikken en lille smule.

Det bemærker du måske slet ikke. For testens hovedtelefoner er oppe i en kvalitetskategori (med fremragende komponenter og store højttalermembraner), hvor lydgengivelsen under alle omstændigheder er langt højere, end de fleste af os oplever, når de stikker mobiltelefonens små lydpropper ind i øregangen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,