Kom sikkert igennem VM med markedets bedste antivirus

Når du på din pc, tablet eller smartphone hopper på ukendte netværk for at streame dit VM, er det værd at huske på et godt sikkerhedsprogram. Kaspersky Internet Security er blandt de absolut bedste og får vores VM Award.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Når det gælder sikkerhedsprogrammer, så har Kaspersky Internet Security længe været et af de bedste på markedet, og det gælder også denne 2018-udgave. Internet Security dækker alle eventualiteter, man kan støde på, når man færdes på internettet, og programmet kan beskytte både pc, Mac og mobile enheder på samme tid.

Vi var begejstrede og den endelig dom i vores test blev: ”Søger du en total beskyttelse af alle dine enheder, så er en af de bedste sikkerhedspakker Kaspersky Internet Security 2018. Programmet er en velafbalanceret blanding af sikkerhed, brugervenlighed og optimal systemydelse”.

4,5 stjerner, Anbefaler

Læs testen af Kaspersky Internet Security 2018 her.

Se hvem der ellers får VM Awards her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job