Nu kommer Danmarks første nyhedsportal om robotiseringen

Rbot.dk er Danmarks første nyhedsportal om den robotisering, automatisering og digitalisering, som i disse år forandrer Danmark og resten af verden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danmark og resten af verden står ved begyndelsen til en ny digital revolution, som vil robotisere og automatisere hele samfundet – ikke kun industrien og arbejdspladserne, men også hjemmene, familielivet og den daglige transport. I løbet af de kommende årtier vil denne bølge fuldstændig forandre samfundet. Men hvad sker der egentlig helt konkret lige her og nu?

Det svarer Danmarks første nyhedsportal om robotiseringen på. Rbot.dk hedder det nye onlinemedie, der netop er lanceret.

Rbot.dk udgives af Audio Media A/S, der også står bag magasiner som Datatid TechLife og Alt om DATA.

Den nyeste viden

Hver dag kan bringer Rbot.dk på nettet journalistiske historier om aktuelle cases, trends og begivenheder. Det kan være nyheder om førerløse biler, om kunstig intelligens i finansverdenen, om fagforeningsformanden, der ikke frygter robotterne, om Odenses robotboom, om digitaliseringen af det offentlige eller om automatisk industriproduktion.

Det aktuelle og konkrete er i fokus på Rbot.dk, hvor det ikke handler om luftige fremtidsfantasier, men om alt det, som rent faktisk sker i dette øjeblik. Du er helt opdateret med Rbot.dk. Det gælder, hvad enten du følger den nye udvikling som leder i erhvervslivet eller i en offentlig institution – eller blot er interesseret i den robotisering, automatisering og digitalisering.

Du kan få 14 dages fri adgang til Rbot.dk – klik her.

Giv Rbot.dk et like på Facebook.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job