Nu kommer Danmarks første nyhedsportal om robotiseringen

Rbot.dk er Danmarks første nyhedsportal om den robotisering, automatisering og digitalisering, som i disse år forandrer Danmark og resten af verden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danmark og resten af verden står ved begyndelsen til en ny digital revolution, som vil robotisere og automatisere hele samfundet – ikke kun industrien og arbejdspladserne, men også hjemmene, familielivet og den daglige transport. I løbet af de kommende årtier vil denne bølge fuldstændig forandre samfundet. Men hvad sker der egentlig helt konkret lige her og nu?

Det svarer Danmarks første nyhedsportal om robotiseringen på. Rbot.dk hedder det nye onlinemedie, der netop er lanceret.

Rbot.dk udgives af Audio Media A/S, der også står bag magasiner som Datatid TechLife og Alt om DATA.

Den nyeste viden

Hver dag kan bringer Rbot.dk på nettet journalistiske historier om aktuelle cases, trends og begivenheder. Det kan være nyheder om førerløse biler, om kunstig intelligens i finansverdenen, om fagforeningsformanden, der ikke frygter robotterne, om Odenses robotboom, om digitaliseringen af det offentlige eller om automatisk industriproduktion.

Det aktuelle og konkrete er i fokus på Rbot.dk, hvor det ikke handler om luftige fremtidsfantasier, men om alt det, som rent faktisk sker i dette øjeblik. Du er helt opdateret med Rbot.dk. Det gælder, hvad enten du følger den nye udvikling som leder i erhvervslivet eller i en offentlig institution – eller blot er interesseret i den robotisering, automatisering og digitalisering.

Du kan få 14 dages fri adgang til Rbot.dk – klik her.

Giv Rbot.dk et like på Facebook.

Læses lige nu

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS