Nu kommer Danmarks første nyhedsportal om robotiseringen

Rbot.dk er Danmarks første nyhedsportal om den robotisering, automatisering og digitalisering, som i disse år forandrer Danmark og resten af verden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Danmark og resten af verden står ved begyndelsen til en ny digital revolution, som vil robotisere og automatisere hele samfundet – ikke kun industrien og arbejdspladserne, men også hjemmene, familielivet og den daglige transport. I løbet af de kommende årtier vil denne bølge fuldstændig forandre samfundet. Men hvad sker der egentlig helt konkret lige her og nu?

Det svarer Danmarks første nyhedsportal om robotiseringen på. Rbot.dk hedder det nye onlinemedie, der netop er lanceret.

Rbot.dk udgives af Audio Media A/S, der også står bag magasiner som Datatid TechLife og Alt om DATA.

Den nyeste viden

Hver dag kan bringer Rbot.dk på nettet journalistiske historier om aktuelle cases, trends og begivenheder. Det kan være nyheder om førerløse biler, om kunstig intelligens i finansverdenen, om fagforeningsformanden, der ikke frygter robotterne, om Odenses robotboom, om digitaliseringen af det offentlige eller om automatisk industriproduktion.

Det aktuelle og konkrete er i fokus på Rbot.dk, hvor det ikke handler om luftige fremtidsfantasier, men om alt det, som rent faktisk sker i dette øjeblik. Du er helt opdateret med Rbot.dk. Det gælder, hvad enten du følger den nye udvikling som leder i erhvervslivet eller i en offentlig institution – eller blot er interesseret i den robotisering, automatisering og digitalisering.

Du kan få 14 dages fri adgang til Rbot.dk – klik her.

Giv Rbot.dk et like på Facebook.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job