Test: Dell Latitude 5290: Stærk Surface-rival med sikkerheden i top

Latitude 5290 byder ikke på meget nyt, men er et gennemført bud på en 2-i-1’er til seriøst arbejdsbrug, hvor især sikkerheden er i centrum.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft må siges at have ramt et koncept, der holder med deres efterhånden ikoniske Surface-maskiner. De var ikke de første med den slags computere, men det var dem, der formåede at knække koden for, hvordan sådan en skal skæres.

De har bare aldrig fundet ud af at ramme et fornuftigt pris-leje, så det har givet frit spil for konkurrenterne til at pløje sig ind på markedet.
Latitude 5290 er endnu en Surface-klon, og den er så godt udført, at det er svært at se, hvorfor man skulle vælge den ægte vare.

Nyeste forbindelser

Designet kan vi således ret hurtigt skippe over. Den ligner til forveksling en Surface, dog med dens egen lettere teksturerede metalfinish og med et udvalg af porte, der er helt up to date. Det vil sige en fuldstørrelse USB 3.1-port samt to USB C-porte, der understøtter opladning, DisplayPort og Thunderbolt 3.Dertil kommer kortlæser på bagsiden.

Verdens sikreste 2-i-1’er

Latitude 5290 kan fås med et væld af andre features som tilkøb, heriblandt infrarødt kamera til ansigtsgenkendelse og biometrisk fingeraftrykslæser. Ting, der især er med til at styrke sikkerheden.

Netop sikkerheden er da også noget, Dell har gjort ekstra meget ud af på Latitude 5290, som producenten selv kalder verdens sikreste 2-i-1’er. Den er spækket med det bedste, Dell kan levere indenfor software- og hardware-baseret sikkerhed, så du kan være tryg ved, at din internet-forbindelse er beskyttet samt, at dine data og logins er sikret med den stærkeste kryptering.

Lysstærk skærm

I bunden, på hver sin side, er der synlige højttalergitre. Og det høres da også, at Dell har gjort lidt ud af lyden. Kvaliteten ligger over, hvad man almindeligvis kan forvente af denne type computer.

Skærmen er ligeledes af upåklagelig kvalitet. Den står med fine farver og har en imponerende lysstyrke. Vi havde ingen problemer med at se, hvad der stod på den selv i bragende solskin.

Computeren er forsynet med en Core i5 af nyeste generation samt 8 GB ram og 256 GB ssd-lager. Rigtig fornuftige specs, som da også sikrer en glimrende ydelse. Latitude 5290 kan fint følge med fuldboldsbærbare af den bedre slags.

Batterilevetiden er også ganske glimrende. Latitude 5290 kommer uden problemer gennem en hel dag på en opladning.

Stort udvalg af tilbehør

Som tilbehør fås en pen af fin kvalitet og et keyboard, der matcher fuldstændig det, man kender fra Surface i både sit layout, sin magnetiske tilslutning til skærmen og sin evne til at kunne bukkes op for at give en bedre skrivestilling. Kvaliteten er dog ikke helt på højde med Microsofts, og det har ikke bagbelysning.

En dock er også tilgængelig, så man kan udvide tilslutningsmulighederne og få ekstra strøm. Dertil kommer en del andet tilbehør som powerbank, hovedtelefoner m.m.

Bundsolid hybrid

Latitude 5290 er et bundsolidt bud på en 2-i-1’er i Surface-kategorien. Det er ikke verdens billigste maskine, men den giver dig kræfter og features til at klare dagens arbejde uden problemer, selv opgaver af den tungere kaliber.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg