Test: Dell Latitude 5290: Stærk Surface-rival med sikkerheden i top

Latitude 5290 byder ikke på meget nyt, men er et gennemført bud på en 2-i-1’er til seriøst arbejdsbrug, hvor især sikkerheden er i centrum.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Microsoft må siges at have ramt et koncept, der holder med deres efterhånden ikoniske Surface-maskiner. De var ikke de første med den slags computere, men det var dem, der formåede at knække koden for, hvordan sådan en skal skæres.

De har bare aldrig fundet ud af at ramme et fornuftigt pris-leje, så det har givet frit spil for konkurrenterne til at pløje sig ind på markedet.
Latitude 5290 er endnu en Surface-klon, og den er så godt udført, at det er svært at se, hvorfor man skulle vælge den ægte vare.

Nyeste forbindelser

Designet kan vi således ret hurtigt skippe over. Den ligner til forveksling en Surface, dog med dens egen lettere teksturerede metalfinish og med et udvalg af porte, der er helt up to date. Det vil sige en fuldstørrelse USB 3.1-port samt to USB C-porte, der understøtter opladning, DisplayPort og Thunderbolt 3.Dertil kommer kortlæser på bagsiden.

Verdens sikreste 2-i-1’er

Latitude 5290 kan fås med et væld af andre features som tilkøb, heriblandt infrarødt kamera til ansigtsgenkendelse og biometrisk fingeraftrykslæser. Ting, der især er med til at styrke sikkerheden.

Netop sikkerheden er da også noget, Dell har gjort ekstra meget ud af på Latitude 5290, som producenten selv kalder verdens sikreste 2-i-1’er. Den er spækket med det bedste, Dell kan levere indenfor software- og hardware-baseret sikkerhed, så du kan være tryg ved, at din internet-forbindelse er beskyttet samt, at dine data og logins er sikret med den stærkeste kryptering.

Lysstærk skærm

I bunden, på hver sin side, er der synlige højttalergitre. Og det høres da også, at Dell har gjort lidt ud af lyden. Kvaliteten ligger over, hvad man almindeligvis kan forvente af denne type computer.

Skærmen er ligeledes af upåklagelig kvalitet. Den står med fine farver og har en imponerende lysstyrke. Vi havde ingen problemer med at se, hvad der stod på den selv i bragende solskin.

Computeren er forsynet med en Core i5 af nyeste generation samt 8 GB ram og 256 GB ssd-lager. Rigtig fornuftige specs, som da også sikrer en glimrende ydelse. Latitude 5290 kan fint følge med fuldboldsbærbare af den bedre slags.

Batterilevetiden er også ganske glimrende. Latitude 5290 kommer uden problemer gennem en hel dag på en opladning.

Stort udvalg af tilbehør

Som tilbehør fås en pen af fin kvalitet og et keyboard, der matcher fuldstændig det, man kender fra Surface i både sit layout, sin magnetiske tilslutning til skærmen og sin evne til at kunne bukkes op for at give en bedre skrivestilling. Kvaliteten er dog ikke helt på højde med Microsofts, og det har ikke bagbelysning.

En dock er også tilgængelig, så man kan udvide tilslutningsmulighederne og få ekstra strøm. Dertil kommer en del andet tilbehør som powerbank, hovedtelefoner m.m.

Bundsolid hybrid

Latitude 5290 er et bundsolidt bud på en 2-i-1’er i Surface-kategorien. Det er ikke verdens billigste maskine, men den giver dig kræfter og features til at klare dagens arbejde uden problemer, selv opgaver af den tungere kaliber.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S