Netflix gør det nemmere at se serier på ferien

Smart Download er en ny feature, der automatisk henter den næste episode af den serie du følger med i, så du kan se den offline.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det har længe været muligt at hente indhold fra Netflix ned på din mobil eller tablet. Det er guld værd, når du skal ud og rejse. Så behøver du nemlig ikke bruge dyr mobildata eller være afhængig af Wi-Fi, når du vil slappe af med film og serier. 

Ulempen er at det tager plads på din enhed, hvis du vil have en hel sæson af en serie med. Samtidig tager det tid at administrere hvad der hentes, og hvad der skal slettes efterfølgende.

Netflix har gjort det væsentligt nemmere at drage nytte af offline-funktionaliteten. En ny Smart Download funktion sørger for at du altid har den nyeste episode af din serie til rådighed, uden at bruge tid på at hente nye episoder og slette de gamle. 

Næste afsnit ligger klar

Har du blot hentet et afsnit af en serie ned, så henter Netflix automatisk det næste afsnit, når du har set det færdig. Den sletter samtidig det gamle afsnit.

På den måde er der kun det indhold du rent faktisk skal bruge på din enhed, og du slipper for selv at skulle huske på at hente nye episoder.  

Et lille ikon viser, at der downloades, og det sker kun, når du er på Wi-Fi. Du skal ikke bekymre dig om, at der pludselig er hentet flere gigabytes ned via dit mobilabonnement. 

Den nye funktion er tilgængelig i appen nu, men indtil videre kun på Android-enheder.

Se hvordan Smart Download fungerer her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=h-T61Wz_XD8&feature=youtu.be"]

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S