Netflix gør det nemmere at se serier på ferien

Smart Download er en ny feature, der automatisk henter den næste episode af den serie du følger med i, så du kan se den offline.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det har længe været muligt at hente indhold fra Netflix ned på din mobil eller tablet. Det er guld værd, når du skal ud og rejse. Så behøver du nemlig ikke bruge dyr mobildata eller være afhængig af Wi-Fi, når du vil slappe af med film og serier. 

Ulempen er at det tager plads på din enhed, hvis du vil have en hel sæson af en serie med. Samtidig tager det tid at administrere hvad der hentes, og hvad der skal slettes efterfølgende.

Netflix har gjort det væsentligt nemmere at drage nytte af offline-funktionaliteten. En ny Smart Download funktion sørger for at du altid har den nyeste episode af din serie til rådighed, uden at bruge tid på at hente nye episoder og slette de gamle. 

Næste afsnit ligger klar

Har du blot hentet et afsnit af en serie ned, så henter Netflix automatisk det næste afsnit, når du har set det færdig. Den sletter samtidig det gamle afsnit.

På den måde er der kun det indhold du rent faktisk skal bruge på din enhed, og du slipper for selv at skulle huske på at hente nye episoder.  

Et lille ikon viser, at der downloades, og det sker kun, når du er på Wi-Fi. Du skal ikke bekymre dig om, at der pludselig er hentet flere gigabytes ned via dit mobilabonnement. 

Den nye funktion er tilgængelig i appen nu, men indtil videre kun på Android-enheder.

Se hvordan Smart Download fungerer her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=h-T61Wz_XD8&feature=youtu.be"]

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S