Netflix gør det nemmere at se serier på ferien

Smart Download er en ny feature, der automatisk henter den næste episode af den serie du følger med i, så du kan se den offline.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det har længe været muligt at hente indhold fra Netflix ned på din mobil eller tablet. Det er guld værd, når du skal ud og rejse. Så behøver du nemlig ikke bruge dyr mobildata eller være afhængig af Wi-Fi, når du vil slappe af med film og serier. 

Ulempen er at det tager plads på din enhed, hvis du vil have en hel sæson af en serie med. Samtidig tager det tid at administrere hvad der hentes, og hvad der skal slettes efterfølgende.

Netflix har gjort det væsentligt nemmere at drage nytte af offline-funktionaliteten. En ny Smart Download funktion sørger for at du altid har den nyeste episode af din serie til rådighed, uden at bruge tid på at hente nye episoder og slette de gamle. 

Næste afsnit ligger klar

Har du blot hentet et afsnit af en serie ned, så henter Netflix automatisk det næste afsnit, når du har set det færdig. Den sletter samtidig det gamle afsnit.

På den måde er der kun det indhold du rent faktisk skal bruge på din enhed, og du slipper for selv at skulle huske på at hente nye episoder.  

Et lille ikon viser, at der downloades, og det sker kun, når du er på Wi-Fi. Du skal ikke bekymre dig om, at der pludselig er hentet flere gigabytes ned via dit mobilabonnement. 

Den nye funktion er tilgængelig i appen nu, men indtil videre kun på Android-enheder.

Se hvordan Smart Download fungerer her:

[su_youtube url="https://www.youtube.com/watch?v=h-T61Wz_XD8&feature=youtu.be"]

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS