Her den bedste 2-i-1'er til studiet

Med Lenovo Yoga 920 får du en stærk og lynhurtig bærbar computer, der er i et snuptag kan forvandles fra laptop til tablet. Et ideelt værktøj til den studerende. Vi giver dig chancen for at vinde den.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Medmindre du har brug for en seriøs gamingcomputer, så vil det oplagte studievalg være en let og hurtig laptop, der er nem at tage med på studiet og arbejde på uanset, hvor du er. En bærbar kategori, der er blevet stigende populær, er også de særlige 2-i-1'ere, hvor du enten kan tage skærmen af og bruge den som selvstændig tablet eller dreje skærmen helt rundt.

Med Lenovo Yoga 920 får du en stærk og lynhurtig bærbar computer, der er utrolig fleksibel med både sit populære, vendbare design samt i brugeranvendelsen. Computeren er både slank og let, og benytter du den med en pen, får du ekstra anvendelsesmuligheder såsom notetagning på studiet.

En begejstret redaktion konkluderede efter testen: "Du kan bruge den som både bærbar, tablet, skriveplade og meget mere, og den har kræfterne til at levere en upåklagelig ydelse, uanset hvordan du bruger den. En bærbar computer af bedste klasse."

Lenovo Yoga 920 fik 4,5 stjerner og et Anbefaler-logo i Alt om DATAs test. Læs testen af Lenovo Yoga 920 her.

Se alle de andre udvalgte produkter i vores store Back to School tema her.

Du kan vinde den

Du har mulighed for at vinde Lenovo Yoga 920 i vores Back to School konkurrencen. Klik ind og deltag her.

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S