Huaweis nye smarthøjttaler har indbygget 4G-router

Huawei AI Cube gør det ikke bare muligt at styre hjemmet med stemmen man har også en lynhurtig 4G-router indbygget, så du altid har adgang til nettet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der var ikke nye smartphones på programmet, da Huawei indtil IFA-messen, men en helt nye mobiloprocessor og ikke mindst producentens første smarthøjttaler blev præsenteret.

"Hos Huawei arbejder vi for at give vores forbrugere smart og enkel teknologi. Derfor udvikler vi hele tiden nye produkter, der matcher forbrugernes behov. Den nye AI Cube er en højtaler, der bruger kunstig intelligens og tilbyder helt nye funktioner. Samtidig fungerer den som en 4G router, så man altid har adgang til internettet og nemt kan styre sine smarte enheder," siger Marie Dam Feldborg, Head of Marketing & Communication hos Huawei Danmark.

Indbygget mobilrouter

Den integrerede 4G LTE-router kræver kun et 4G-simkort - og så er man sikret en internetforbindelse med høj hastighed (300Mbps). AI Cube er også kompatibel med 802.11ac WiFi-standarden, som betyder, at routeren er i stand til at køre på 2.4GHz og 5GHz-kanaler og kan transmittere data over LAN med op til 1200Mbps.

Tal til din højtaler

Den nye AI Cube er, som navnet indikerer, styret af systemer, der trækker på kunstig intelligens. Eksempelvis er AI-stemmesystemet Alexa en integreret del af Huaweis AI Cube. Brugerne har mulighed for at tale til højtaleren og få adgang til Alexas mere end 50.000 funktioner samt kontrollere smart home enheder, som har indbygget adgang til Alexa.

Stor lyd

AI Cube er bygget med et stort 400 ml lydrum og en membran i aluminium, som gør det muligt at afspille højkvalitetslyd med krystalklar mellemtone, diskant og afrundet bas. Samtidig er lyden forstærket med Huaweis lydsystem Huawei Histen, som byder på forskellige features, blandt andet "virtual bass", "linear phase equalizer", "adaptive gain control" og "far-field voice recognition".

Minimalistisk design

Al-teknologien gemmer sig i en lille mat-hvid enhed med forskellige indgange på undersiden, så AI Cube passer godt ind i dit hjem.

Der er endnu ingen officiel melding om hvornår AI Cube kommer til Danmark, men forventningen er at de vil være ude i starten af næste år.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S