Prøv Huaweis nye styresystem: Emui 9.0 klar i beta

EMUI 9.0 kommer med GPU Turbo 2.0 og byder på nye værktøjer, som skal hjælpe brugeren med at navigere i det digitale landskab. Systemet er klar i beta så alle med en kompatibel mobil kan hente det.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ved IFA-messen i Berlin offentliggjorde Huawei, at deres nye Android Pie-baserede styresystem EMUI 9.0 nu er i beta.

"Det nye styresystem er skabt med en ambition om at give en bedre og mere intuitiv brugeroplevelse. Vi har videreudviklet interfacet og minimeret antallet af trin, som brugerne skal igennem for at gennemføre en opgave. Derudover arbejder styresystemet i gennemsnit 12,9 procent hurtigere, hvilket betyder, at du hurtigt og nemt kan åbne og tilgå dine apps og slippe for spildtid i processen," udtaler Marie Dam Feldborg, Head of Marketing & Communication hos Huawei Danmark.

Proppet med kraftfuld indmad

Det nye styresystem kommer med Huaweis nye stærke grafikprocessor GPU Turbo 2.0. Det betyder, at smartphonen vil være i stand til at understøtte endnu flere grafiktunge spil. Derudover kan GPU Turbo 2.0 på intelligent vis optimere ressourcekrævende opgaver og give enheden et performance-boost samtidigt med, at strømforbruget reduceres. Udover spiloplevelsen er GPU Turbo 2.0 også med til at forbedre svartiden på touch-skærmen og netværksforbindelsen.

Nye funktioner sikrer digitalt velvære

Et nyt styresystem betyder også masser af nye værktøjer. Med EMUI 9.0 får brugeren adgang til fire nye redskaber: HiVision, Password Vault, Digital Balance dashboard og Wind Down-funktionen.

HiVision-funktionen gør, at smartphonekameraet bliver i stand til at identificere landmærker og kendte malerier via augmented reality ved, at man holder kameraet hen mod objektet. Når objektet er identificeret, vil du bl.a. blive introduceret til historien bag det pågældende objekt og få andre interessante fakta.

Password Vault hjælper brugerne med at opbevare krypterede kodeord med ansigts- eller fingeraftryksgenkendelse, som nemt kan hentes frem, når de skal bruges.

Med Digital Balance dashboardet kan du holde øje med dit smartphoneforbrug, som fx hvor meget tid du bruger på dine apps. Den kan også bruges til at sætte begrænsninger på, hvor meget du må bruge hver app. På den måde kan du hjælpe dig selv eller dine børn med at regulere brugen af fx sociale medier eller spil.

Wind Down-værktøjet er beregnet til at hjælpe brugeren med at koble af og komme ned i tempo før sengetid.

Følgende smartphones understøtter EMUI 9.0 beta: Huawei P20 Pro, Huawei P20, Huawei Mate 10 Pro og Huawei Mate 10. Læs mere om, hvordan du deltager i betaprogrammet her.

Ved den officielle lancering vil EMUI 9.0 understøtte Huaweis seneste nye devices. Derudover vil der komme yderligere funktioner til efter lanceringen af Huaweis nye smartphoneserie Mate 20.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos