Hårdføre in-ears til din træning

Jaybirds trænings-hovedtelefoner har lynopladning, forbedret komfort og er hårdføre.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis sommerens overdådige mængder af is og grillmad skal forbrændes, så er der nyt til de træningsaktive. Jaybird er nemlig kommet med en ny udgave af deres trådløse sportshøretelefoner nemlig Jaybird X4.

Forbedret komfort og robusthed.

I forhold til forgængeren Jaybird X3 er designet forbedret, så du nu skulle få endnu bedre komfort samtidig med, at sættet er mere robust end nogensinde. Udover at være svedafvisende, så du kan give den fuld gas under dit løb, så er de nye Jaybird X4 også vandtætte og med en klassifikation på IPX7, så kan de tåle regn, sne eller at komme under vand ned til 1 meters dybde i op til 30 minutter.

Øretipperne er også forbedret med nye silikonefinner og ultrabløde silikonetipper, der naturligvis alle sammen kommer i forskellige størrelser, så du kan finde de rette for dine øre. Derdover medfølger unikke Jaybird Comply Ultra skumtipper med hukommelsesskum, så de tilpasser sig netop dine øre. Det er også muligt at justere kabellængden mellem de to ørepropper.

Lynopladnig

Jaybird har otte timers batterilevetid, og har du glemt at lade dem op, kan du på blot 10 minutters opladning få en hel times musikafspilning, så du alligevel kan få musik til din træning.

Derudover kan du justere lyden via Jaybird-appen, og en indbygget omnidirektional mikrofon på ledning, lader dig foretage opkald eller bruge stemmestyring.

Jaybird X4 er på markedet fra september til en vejledende pris på 999 kr. Sættet fås i tre forskellige farver.

 

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S