Hårdføre in-ears til din træning

Jaybirds trænings-hovedtelefoner har lynopladning, forbedret komfort og er hårdføre.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis sommerens overdådige mængder af is og grillmad skal forbrændes, så er der nyt til de træningsaktive. Jaybird er nemlig kommet med en ny udgave af deres trådløse sportshøretelefoner nemlig Jaybird X4.

Forbedret komfort og robusthed.

I forhold til forgængeren Jaybird X3 er designet forbedret, så du nu skulle få endnu bedre komfort samtidig med, at sættet er mere robust end nogensinde. Udover at være svedafvisende, så du kan give den fuld gas under dit løb, så er de nye Jaybird X4 også vandtætte og med en klassifikation på IPX7, så kan de tåle regn, sne eller at komme under vand ned til 1 meters dybde i op til 30 minutter.

Øretipperne er også forbedret med nye silikonefinner og ultrabløde silikonetipper, der naturligvis alle sammen kommer i forskellige størrelser, så du kan finde de rette for dine øre. Derdover medfølger unikke Jaybird Comply Ultra skumtipper med hukommelsesskum, så de tilpasser sig netop dine øre. Det er også muligt at justere kabellængden mellem de to ørepropper.

Lynopladnig

Jaybird har otte timers batterilevetid, og har du glemt at lade dem op, kan du på blot 10 minutters opladning få en hel times musikafspilning, så du alligevel kan få musik til din træning.

Derudover kan du justere lyden via Jaybird-appen, og en indbygget omnidirektional mikrofon på ledning, lader dig foretage opkald eller bruge stemmestyring.

Jaybird X4 er på markedet fra september til en vejledende pris på 999 kr. Sættet fås i tre forskellige farver.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S