Test: Gigabyte Z370 Aorus Gaming K3: Meget for pengene

Gaming K3 er blandt de mere ydmyge kort i Gigabytes Z370-bundkortserie. Men det rummer alligevel flere fikse detaljer plus klippestabil ydelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke den mest iøjnefaldende enhed, idet det hverken har det groteske udseende hos visse kort eller det nedtonede design fra den billige ende. Men her er dog farver i form af et RGB-baggrundsbelyst logo på chipsættets køler og RGB-belyste headers.

Der er masser af andet ekstraudstyr. Kortet har ventilator-headers, der kan afgøre, hvilken form for enhed – PWM-ventilator, fan, jævnstrømsventilator eller pumpe – der er tilsluttet. Det gør det nemt at styre kølesystemet. Disse headers giver også mulighed for at slå ventilatorer fra, hvis systemet er køligt nok.

Disse headers etiketter er klarere end på andre kort i testen. De får måske kortet til at fremstå rodet, men skriften er så lille, at man knap vil lægge mærke til den.

En ting, som vi er mindre glade for, er UEFI på dette kort. Musebevægelser er langsomme, og layoutet er en smule klodset. Men Z370-chipsættet viste, hvad det kan, og vi fik vores cpu overclocket til 4,9 GHz uden problemer. Det kniber lidt med designet, men man får noget for pengene, og det har et godt sæt af funktioner.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S