Test: Gaming-laptop: HP Omen X 17

HP Omen X-laptop er et monster af en gaming-laptop. Med 17”-skærm, overclockbar cpu og Nvidia GeForce GTX 1080 er den indbegrebet af en desktop-replacement-maskine.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den ser heller ikke så ringe ud. Den har mange gamerstil-klicheer med iøjnefaldende vinkler, RGB-tastatur og lysende logo, men der er et anseligt element af klasse over den. På undersiden er det et vindue, der gør det muligt at se ind i maskineriet. En sjov ide.

Foruden et GTX 1080 er der den lidt ældre 7700HQ-processor, og multicore-ydelse halter derfor lidt efter nogle af konkurrenterne, men når det gælder gaming, er denne maskine forrygende.

Den store skærm giver et fantastisk billede. Dens opløsning på 1080p lyder måske relativt beskeden, men en refreshrate på 120 Hz i kombination med ips-teknologi og G-Sync giver et billede af høj kvalitet.

Man får også hele 16 GB ram, et ssd på 256 GB og en harddisk på 1 TB. Det kan man bestemt opgradere, men der er rigeligt til at komme i gang. I betragtning af maskinens anselige størrelse kunne man håbe på en lang batteritid, men det er ikke tilfældet. To-tre timer er, hvad det kan blive til. Det er en meget dyr maskine, men den er tilfredsstillende, når det gælder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job