Test: Gaming-laptop: HP Omen X 17

HP Omen X-laptop er et monster af en gaming-laptop. Med 17”-skærm, overclockbar cpu og Nvidia GeForce GTX 1080 er den indbegrebet af en desktop-replacement-maskine.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den ser heller ikke så ringe ud. Den har mange gamerstil-klicheer med iøjnefaldende vinkler, RGB-tastatur og lysende logo, men der er et anseligt element af klasse over den. På undersiden er det et vindue, der gør det muligt at se ind i maskineriet. En sjov ide.

Foruden et GTX 1080 er der den lidt ældre 7700HQ-processor, og multicore-ydelse halter derfor lidt efter nogle af konkurrenterne, men når det gælder gaming, er denne maskine forrygende.

Den store skærm giver et fantastisk billede. Dens opløsning på 1080p lyder måske relativt beskeden, men en refreshrate på 120 Hz i kombination med ips-teknologi og G-Sync giver et billede af høj kvalitet.

Man får også hele 16 GB ram, et ssd på 256 GB og en harddisk på 1 TB. Det kan man bestemt opgradere, men der er rigeligt til at komme i gang. I betragtning af maskinens anselige størrelse kunne man håbe på en lang batteritid, men det er ikke tilfældet. To-tre timer er, hvad det kan blive til. Det er en meget dyr maskine, men den er tilfredsstillende, når det gælder.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i Informations- og Datastyring i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Cloud Sikkerhedsarkitekt

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job