Test: Gaming-laptop: HP Omen X 17

HP Omen X-laptop er et monster af en gaming-laptop. Med 17”-skærm, overclockbar cpu og Nvidia GeForce GTX 1080 er den indbegrebet af en desktop-replacement-maskine.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den ser heller ikke så ringe ud. Den har mange gamerstil-klicheer med iøjnefaldende vinkler, RGB-tastatur og lysende logo, men der er et anseligt element af klasse over den. På undersiden er det et vindue, der gør det muligt at se ind i maskineriet. En sjov ide.

Foruden et GTX 1080 er der den lidt ældre 7700HQ-processor, og multicore-ydelse halter derfor lidt efter nogle af konkurrenterne, men når det gælder gaming, er denne maskine forrygende.

Den store skærm giver et fantastisk billede. Dens opløsning på 1080p lyder måske relativt beskeden, men en refreshrate på 120 Hz i kombination med ips-teknologi og G-Sync giver et billede af høj kvalitet.

Man får også hele 16 GB ram, et ssd på 256 GB og en harddisk på 1 TB. Det kan man bestemt opgradere, men der er rigeligt til at komme i gang. I betragtning af maskinens anselige størrelse kunne man håbe på en lang batteritid, men det er ikke tilfældet. To-tre timer er, hvad det kan blive til. Det er en meget dyr maskine, men den er tilfredsstillende, når det gælder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S