Test: Acer V7850: Kompakt 4K-projektor

Acers projektor kom på markedet allerede sidste år og er derfor den ældste i testen. Den er dog ikke bagud på teknologi. Her får du også 4K og HDR, og så er den endda en af de mest kompakte projektorer på markedet, der tilbyder begge dele.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den vejer ikke det store, og der medfølger en fin bæretaske, så du kan tage den med dig, hvis du vil bringe det store billede ud af huset. Det er dog samtidig heller ikke ligefrem en overvældende fornemmelse af kvalitet, der møder en. Ligesom BenQ’s projektor er den skabt primært i plastik, og fjernbetjeningen er af den billigste slags.

Her du også nødt til at skrue på fødderne under projektoren og med de fysisk zoom- og fokus-hjul på toppen for at få billedet tilpasset dit rum, men dog var det faktisk muligt at ramme det rette format.

Stærke farver

Billedet er svært at klage over. Det har ikke helt samme lysstyrke som de to andre, så hvis du ikke har mulighed for at mørklægge rummet, er projektoren ikke det bedste valg, men kontrasten er glimrende, og farverne står stærkt.

Ligesom BenQ’s projektor har denne projektor det også helt klart bedst med billedkilder af høj kvalitet, den håndterer dog de mere tvivlsomme lidt bedre end BenQ, omend den godt kan kæmpe lidt engang imellem.

Den har cirka samme udvalg af fysiske tilslutningsmuligheder som de andre, dog har den også LAN-forbindelse, så du kan koble den på dit netværk. Der er også mulighed for at tilkøbe et Wi-Fi-kit, så du kan skabe trådløs forbindelse og spejle indhold direkte fra dine enheder. Støjniveauet er ret fornuftigt, og Acer W7850 er heller ikke den mest forslugne, når det gælder strøm.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS