Test: Acer V7850: Kompakt 4K-projektor

Acers projektor kom på markedet allerede sidste år og er derfor den ældste i testen. Den er dog ikke bagud på teknologi. Her får du også 4K og HDR, og så er den endda en af de mest kompakte projektorer på markedet, der tilbyder begge dele.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den vejer ikke det store, og der medfølger en fin bæretaske, så du kan tage den med dig, hvis du vil bringe det store billede ud af huset. Det er dog samtidig heller ikke ligefrem en overvældende fornemmelse af kvalitet, der møder en. Ligesom BenQ’s projektor er den skabt primært i plastik, og fjernbetjeningen er af den billigste slags.

Her du også nødt til at skrue på fødderne under projektoren og med de fysisk zoom- og fokus-hjul på toppen for at få billedet tilpasset dit rum, men dog var det faktisk muligt at ramme det rette format.

Stærke farver

Billedet er svært at klage over. Det har ikke helt samme lysstyrke som de to andre, så hvis du ikke har mulighed for at mørklægge rummet, er projektoren ikke det bedste valg, men kontrasten er glimrende, og farverne står stærkt.

Ligesom BenQ’s projektor har denne projektor det også helt klart bedst med billedkilder af høj kvalitet, den håndterer dog de mere tvivlsomme lidt bedre end BenQ, omend den godt kan kæmpe lidt engang imellem.

Den har cirka samme udvalg af fysiske tilslutningsmuligheder som de andre, dog har den også LAN-forbindelse, så du kan koble den på dit netværk. Der er også mulighed for at tilkøbe et Wi-Fi-kit, så du kan skabe trådløs forbindelse og spejle indhold direkte fra dine enheder. Støjniveauet er ret fornuftigt, og Acer W7850 er heller ikke den mest forslugne, når det gælder strøm.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks