Test: Turtle Beach Stealth 300: God lyd til de lange gaming-aftener

Vil du have fuld smæk på gaminglyden, når ungerne er gået i seng, så er et sæt gode hørebøffer vejen frem. Med Stealth 300 er du solidt rustet til lange aftener på de digitale slagmarker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Headsettet er optimeret til Xbox One, men fungerer også glimrende på pc, PlayStation, Nintendo Switch, mobiltelefoner og alt hvad der ellers har en minijack-udgang. 50mm drivere sikrer stor lyd, der dækker hele frekvensspektret, og der er indbygget forstærker, så lyden kommer ekstra meget ud af pappet. I prisklassen må man sige, at det er ret godt gået.

Headsettet understøtter tilmed Windows Sonic for Headphones samt Dolby Atmos, så du kan få omsluttende surround i dine spil. Sidstnævnte kan kræve et tilkøb. En række lyd-presets, som eksempelvis Bass Boost, kan vælges direkte fra headsettet. Der er desuden en god justerbar mikrofon med lydkontrol.

Til den udholdende gamer

Den aktive lydbehandling kræver strøm, så headsettet skal oplades engang imellem, men der er hele 40 timer at løbe på, så det er til at leve med. Det er ikke et prangende headset rent designmæssigt, men fornuftigt skabt i lette og behagelige materialer, så du kan holde ud at have det på i mange timer. Stealth 300 er absolut anbefalelsesværdigt, hvis du savner god lyd til de lange gaming-aftener.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos