Test: Turtle Beach Stealth 300: God lyd til de lange gaming-aftener

Vil du have fuld smæk på gaminglyden, når ungerne er gået i seng, så er et sæt gode hørebøffer vejen frem. Med Stealth 300 er du solidt rustet til lange aftener på de digitale slagmarker.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Headsettet er optimeret til Xbox One, men fungerer også glimrende på pc, PlayStation, Nintendo Switch, mobiltelefoner og alt hvad der ellers har en minijack-udgang. 50mm drivere sikrer stor lyd, der dækker hele frekvensspektret, og der er indbygget forstærker, så lyden kommer ekstra meget ud af pappet. I prisklassen må man sige, at det er ret godt gået.

Headsettet understøtter tilmed Windows Sonic for Headphones samt Dolby Atmos, så du kan få omsluttende surround i dine spil. Sidstnævnte kan kræve et tilkøb. En række lyd-presets, som eksempelvis Bass Boost, kan vælges direkte fra headsettet. Der er desuden en god justerbar mikrofon med lydkontrol.

Til den udholdende gamer

Den aktive lydbehandling kræver strøm, så headsettet skal oplades engang imellem, men der er hele 40 timer at løbe på, så det er til at leve med. Det er ikke et prangende headset rent designmæssigt, men fornuftigt skabt i lette og behagelige materialer, så du kan holde ud at have det på i mange timer. Stealth 300 er absolut anbefalelsesværdigt, hvis du savner god lyd til de lange gaming-aftener.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura