Test: Segway Drift W1: Strøm under fødderne

Segways elektriske rulleskøjter er et utrolig sjovt og næsten vanedannende transportmiddel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Elektriske transportmidler er for alvor begyndt at indtage gadebilledet. Men det er ikke bare løbehjul og cykler, der kan elektrificeres. Med Drift W1 har Segway skabt, hvad man vel bedst kan betegne som elektriske rulleskøjter, omend de i virkeligheden er i en kategori helt for sig.

Der er tale om to selvbalancerende fodplader med et hjul under hver. Tænd dem, træd op på dem, og læg så balancen den vej, du vil bevæge dig, så fører de dig afsted. Man skal være varsom, første gang man træder op, og det tager lidt tid at vænne sig til dem, men efter en halv times tid var vi godt kørende og nogenlunde fortrolige med dem.

Sjovt og vanedannede legetøj

De kan køre op til 12 km/t. og klare cirka 45 minutter på en opladning. Dernæst skal du vente omkring 3 timer, før der er strøm på dem igen.

[irp posts="3114948" name="Lorem ipsum dolor sit amet"]

Det er selvsagt ikke et transportmiddel, man tager de store pendlerture på. En lille ujævnhed eller sten på vejen, så falder du direkte på næsen. Men til strandparken, skatebanen eller indendørs arealer er Drift W1 et utrolig sjovt og næsten vanedannende legetøj.

https://www.instagram.com/p/BwRz82fBUSK/?utm_source=ig_web_copy_link

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems