Test: Segway Drift W1: Strøm under fødderne

Segways elektriske rulleskøjter er et utrolig sjovt og næsten vanedannende transportmiddel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Elektriske transportmidler er for alvor begyndt at indtage gadebilledet. Men det er ikke bare løbehjul og cykler, der kan elektrificeres. Med Drift W1 har Segway skabt, hvad man vel bedst kan betegne som elektriske rulleskøjter, omend de i virkeligheden er i en kategori helt for sig.

Der er tale om to selvbalancerende fodplader med et hjul under hver. Tænd dem, træd op på dem, og læg så balancen den vej, du vil bevæge dig, så fører de dig afsted. Man skal være varsom, første gang man træder op, og det tager lidt tid at vænne sig til dem, men efter en halv times tid var vi godt kørende og nogenlunde fortrolige med dem.

Sjovt og vanedannede legetøj

De kan køre op til 12 km/t. og klare cirka 45 minutter på en opladning. Dernæst skal du vente omkring 3 timer, før der er strøm på dem igen.

[irp posts="3114948" name="Lorem ipsum dolor sit amet"]

Det er selvsagt ikke et transportmiddel, man tager de store pendlerture på. En lille ujævnhed eller sten på vejen, så falder du direkte på næsen. Men til strandparken, skatebanen eller indendørs arealer er Drift W1 et utrolig sjovt og næsten vanedannende legetøj.

https://www.instagram.com/p/BwRz82fBUSK/?utm_source=ig_web_copy_link

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job