Test: JBL Link 10: Fin lyd trods miniformat

Lydsnedkerne fra JBL ved, hvad de har med at gøre, når der skal genereres lyd. Den kompakte højttaler er udstyret med enheder, som har kvalitet over gennemsnittet, og ikke mindst en fin 24-bit digitalkonverter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samtidig har man tænkt på brugerne, så du får både Wi-Fi, Bluetooth og multirumsfunktion. Der er indbygget Chromecast, og du får også Google Assistant.

Opsætningen både med Wi-Fi og Bluetooth er ikke så enkel, som man kunne ønske. Vi havde problemer med at få højttaleren til at parre med Bluetooth, som ellers klares med tryk på en enkelt knap. Højttaleren er for lille til en stue, men kan fint bruges i køkkenet eller mindre rum, da den spreder lyden hele vejen rundt.

Og da den har indbygget batte-ri, kan den også tages med ud på terrassen. Den er ovenikøbet vandtæt. Link 10’s lydbillede har god substans trods de overkommelige dimensioner. Lydtræerne vokser ikke ind i himlen i dette prisleje, men man mærker lydhåndværkerne bag.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S