Test: Lexip PU 94 gamingmus: Mus med nytænkende løsninger

Lexip PU 94 er noget så spændende som en gamingmus, hvor skaberne bag har valgt at gå nye veje for at tilføje nye dimensioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Musen er noget så tidsmæssigt hipt som et kickstarter-baseret projekt, hvilket forklarer, hvorfor Lexip-navnet vil være ukendt for mange.

Lexip Pu 94 er en USB-baseret lasermus i en god mellemstor størrelse, der ligger ganske godt i hånden. Den er beregnet til højrehåndede brugere og understøtter dpi-værdier fra 4000 til 12.000 dpi. Der er også indbygget LED-belysning, så vidt virker musen ganske normal, men man skal ikke lede længe efter, hvad der definerer denne mus.

Der er ingen tvivl om, at denne mus vil dele vandene, og man skal også afse tid til tilvænning, for den fungerer anderledes end resten af de computermus, vi har testet. Årsagen til dette er, at musen så at sige har indbygget to joysticks, det ene består i, at overdelen kan bevæge sig uafhængigt af bunden med 20 grader i alle retninger, det andet joystick befinder sig i venstre side af musen og genkendes lettere som værende et joystick.

Dette giver flere muligheder for at bevæge cursoren endda uden at bevæge musen hen over musemåtten, men det er også en ustabil konstruktion, som kræver, at man vænner sig til funktionsmåden, hvis man kan. Det ekstra joystick i venstre side giver endnu flere muligheder for at opnå interaktion i spillene. For undertegnede er det svært at forlige sig med de mange variabler, når musen skal betjenes, men det kan være gamle vaner, det er svært at skille sig af med.

Der er dog ingen tvivl om, at Lexip PU 94 har et potentiale, hvilket specielt må siges at være i simulationsspil, og måske også udenfor spilverdenen i forbindelse med grafikhåndtering samt almindelig interaktion med programmer i bred forstand. Til FPS-spil virker musen i hvert fald ikke optimal for undertegnede, på trods af at kvaliteterne er i orden lige fra en præcis laser, over brugen af Omron switches.

Lexip PU 94 byder på interessante og nytænkende løsninger, men er kun for de brugere, der vil være med, hvor det nyeste sker, det er et af de produkter, det vil være en fordel at prøve, inden man køber, billig er den jo heller ikke.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S