Test: Creative Stage V2: Billig genvej til bedre tv-lyd

Denne lydbar leverer ikke lyd i særklasse, men den koster også beskedne 800 kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med en lydbar kan du løfte den ”tynde” lyd fra et fladskærms-tv. Hvis du vil finde en prisvenlig løsning, er denne Creative Stage V2 oplagt. 

Der er tale om en lydbar på blot 680 mm i længden. Den tilsluttes via HDMI, så du kan bruge dit tv’s fjernbetjening. Subwooferen er en smal sag, der kun fylder 116 mm i bredden og derfor let kan gemmes væk – dog ikke for langt, da den skal tilsluttes via kabel til lydbaren, hvilket ellers i de fleste systemer gøres trådløst. Det er et af kompromiserne for at få så billig en løsning.

Fyldig lyd

Trods prisen ser lydbaren dog nydelig og rimelig neutral ud, men går du tæt på, kan du godt se og mærke, at her er tale om et billigt produkt. Alligevel er lyden både klar og har rimeligt med fylde og dybde, især stemmer fra nyhedsudsendelser og lignende bliver markant bedre end fra tv’ets indbyggede højttalere. 

Subwooferen integreres fint i lydbilledet og giver ikke mindst en bedre oplevelse ved film. Stage V2 tåler ikke sammenligning med lydbarer til 2000-3000 kroner. Surround-effekten er ikke så markant. 

For: Markant bedre end tv’ets egen lyd, billig

Imod: Ikke trådløs subwoofer, jævn kvalitet

Samlet vurdering: 3/6 stjerner

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos