Test: Creative Stage V2: Billig genvej til bedre tv-lyd

Denne lydbar leverer ikke lyd i særklasse, men den koster også beskedne 800 kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med en lydbar kan du løfte den ”tynde” lyd fra et fladskærms-tv. Hvis du vil finde en prisvenlig løsning, er denne Creative Stage V2 oplagt. 

Der er tale om en lydbar på blot 680 mm i længden. Den tilsluttes via HDMI, så du kan bruge dit tv’s fjernbetjening. Subwooferen er en smal sag, der kun fylder 116 mm i bredden og derfor let kan gemmes væk – dog ikke for langt, da den skal tilsluttes via kabel til lydbaren, hvilket ellers i de fleste systemer gøres trådløst. Det er et af kompromiserne for at få så billig en løsning.

Fyldig lyd

Trods prisen ser lydbaren dog nydelig og rimelig neutral ud, men går du tæt på, kan du godt se og mærke, at her er tale om et billigt produkt. Alligevel er lyden både klar og har rimeligt med fylde og dybde, især stemmer fra nyhedsudsendelser og lignende bliver markant bedre end fra tv’ets indbyggede højttalere. 

Subwooferen integreres fint i lydbilledet og giver ikke mindst en bedre oplevelse ved film. Stage V2 tåler ikke sammenligning med lydbarer til 2000-3000 kroner. Surround-effekten er ikke så markant. 

For: Markant bedre end tv’ets egen lyd, billig

Imod: Ikke trådløs subwoofer, jævn kvalitet

Samlet vurdering: 3/6 stjerner

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Business Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S