Kunderne vil have et 5G-netværk uden storforbrug af energi

Hvis teleselskaberne skal have succes på 5G-markedet, så skal de i samarbejde med deres kunder gøre 5G-netværket energieffektivt, vurderer netværksspecialist.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

5G er en af de teknologier der får stor betydning for fremtidige tjenester og teknologier der kører online. Den vil muliggøre en myriade af nye tjenester såsom avanceret energistyringsfunktioner, og den muliggør nye metoder til at løse de voksende energi- og bæredygtighedsudfordringer. Men det sidste er ikke uden udfordringer, og ny forskning viser, at teleselskaberne står overfor nogle store udfordringer når det gælder 5G-energistyring.

Netværksvirksomheden Vertiv oplyser til AOD PRO, at et 5G-netværk estimeres til at være op mod 90 procent mere effektive pr. trafikenhed end forgængeren 4G. Men det betyder dog ikke, at det ikke kommer til at forbruge mere energi samlet, for der kommer en øget netværkstæthed, stor afhængighed af it-systemer og infrastruktur samt øget netværksforbrug og accelereret trafikvækst.

Vertiv har sammen med selskabet STL Partners lavet en rapport, hvor det blandt andet konkluderes, at teleoperatører skal tackle disse udfordringer på to måder: Ved at anvende de bedste metoder for energieffektivitet på tværs af deres netværk og ved at opmundre deres kunder til at anvende 5G-tjenester, hvor det er muligt, for at reducere forbrug og emission generelt.

5G størst i 2025

Ifølge STL Partners vil den globale 5G-trafik allerede overhale de eksisterende mobilnet 3G og 4G i 2025, og derfor bliver bæredygtighed en presserende prioritet for operatørerne. Rapporten viser nemlig, at 40 procent af undersøgelsens deltagere opfatter energieffektivitet som første eller anden prioritet for teleoperatørerne, når de implementerer 5G-netværk.

Samtidig slår rapporten fast, at netværkseffektivitetsforbedringer og optimeringsmetoder, vigtige som de måtte være, kun er en del af energipuslespillet, der følger med 5G.

Vertiv og STL Partners vurderer, at indsatsen skal kombineres med en mere helhedsorienteret, samfundsmæssig tilgang til begrænsning af energiforbrug og emissioner, der udnytter 5G-kapaciteten på måder, der ligger langt uden for teleoperatørens kontrol.

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos