Kunderne vil have et 5G-netværk uden storforbrug af energi

Hvis teleselskaberne skal have succes på 5G-markedet, så skal de i samarbejde med deres kunder gøre 5G-netværket energieffektivt, vurderer netværksspecialist.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

5G er en af de teknologier der får stor betydning for fremtidige tjenester og teknologier der kører online. Den vil muliggøre en myriade af nye tjenester såsom avanceret energistyringsfunktioner, og den muliggør nye metoder til at løse de voksende energi- og bæredygtighedsudfordringer. Men det sidste er ikke uden udfordringer, og ny forskning viser, at teleselskaberne står overfor nogle store udfordringer når det gælder 5G-energistyring.

Netværksvirksomheden Vertiv oplyser til AOD PRO, at et 5G-netværk estimeres til at være op mod 90 procent mere effektive pr. trafikenhed end forgængeren 4G. Men det betyder dog ikke, at det ikke kommer til at forbruge mere energi samlet, for der kommer en øget netværkstæthed, stor afhængighed af it-systemer og infrastruktur samt øget netværksforbrug og accelereret trafikvækst.

Vertiv har sammen med selskabet STL Partners lavet en rapport, hvor det blandt andet konkluderes, at teleoperatører skal tackle disse udfordringer på to måder: Ved at anvende de bedste metoder for energieffektivitet på tværs af deres netværk og ved at opmundre deres kunder til at anvende 5G-tjenester, hvor det er muligt, for at reducere forbrug og emission generelt.

5G størst i 2025

Ifølge STL Partners vil den globale 5G-trafik allerede overhale de eksisterende mobilnet 3G og 4G i 2025, og derfor bliver bæredygtighed en presserende prioritet for operatørerne. Rapporten viser nemlig, at 40 procent af undersøgelsens deltagere opfatter energieffektivitet som første eller anden prioritet for teleoperatørerne, når de implementerer 5G-netværk.

Samtidig slår rapporten fast, at netværkseffektivitetsforbedringer og optimeringsmetoder, vigtige som de måtte være, kun er en del af energipuslespillet, der følger med 5G.

Vertiv og STL Partners vurderer, at indsatsen skal kombineres med en mere helhedsorienteret, samfundsmæssig tilgang til begrænsning af energiforbrug og emissioner, der udnytter 5G-kapaciteten på måder, der ligger langt uden for teleoperatørens kontrol.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job