Kunderne vil have et 5G-netværk uden storforbrug af energi

Hvis teleselskaberne skal have succes på 5G-markedet, så skal de i samarbejde med deres kunder gøre 5G-netværket energieffektivt, vurderer netværksspecialist.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

5G er en af de teknologier der får stor betydning for fremtidige tjenester og teknologier der kører online. Den vil muliggøre en myriade af nye tjenester såsom avanceret energistyringsfunktioner, og den muliggør nye metoder til at løse de voksende energi- og bæredygtighedsudfordringer. Men det sidste er ikke uden udfordringer, og ny forskning viser, at teleselskaberne står overfor nogle store udfordringer når det gælder 5G-energistyring.

Netværksvirksomheden Vertiv oplyser til AOD PRO, at et 5G-netværk estimeres til at være op mod 90 procent mere effektive pr. trafikenhed end forgængeren 4G. Men det betyder dog ikke, at det ikke kommer til at forbruge mere energi samlet, for der kommer en øget netværkstæthed, stor afhængighed af it-systemer og infrastruktur samt øget netværksforbrug og accelereret trafikvækst.

Vertiv har sammen med selskabet STL Partners lavet en rapport, hvor det blandt andet konkluderes, at teleoperatører skal tackle disse udfordringer på to måder: Ved at anvende de bedste metoder for energieffektivitet på tværs af deres netværk og ved at opmundre deres kunder til at anvende 5G-tjenester, hvor det er muligt, for at reducere forbrug og emission generelt.

5G størst i 2025

Ifølge STL Partners vil den globale 5G-trafik allerede overhale de eksisterende mobilnet 3G og 4G i 2025, og derfor bliver bæredygtighed en presserende prioritet for operatørerne. Rapporten viser nemlig, at 40 procent af undersøgelsens deltagere opfatter energieffektivitet som første eller anden prioritet for teleoperatørerne, når de implementerer 5G-netværk.

Samtidig slår rapporten fast, at netværkseffektivitetsforbedringer og optimeringsmetoder, vigtige som de måtte være, kun er en del af energipuslespillet, der følger med 5G.

Vertiv og STL Partners vurderer, at indsatsen skal kombineres med en mere helhedsorienteret, samfundsmæssig tilgang til begrænsning af energiforbrug og emissioner, der udnytter 5G-kapaciteten på måder, der ligger langt uden for teleoperatørens kontrol.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S