Test: Panasonic Lumix S5: Fremragende full-frame til rimelige penge

Panasonic har formået at klemme meget af det gode fra Lumix S1 ned i et mindre og mere medgørligt format, der egner sig suverænt til både foto og video.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi var ret begejstrede for Lumix S1, det første full-frame systemkamera fra Panasonic. Et fremragende kamera. Dog var det noget af en krabat at rende rundt med
Det nye Lumix S5 er mere medgørligt. Dimensionerne er mindre, vægten blot 714 gram, men byggekvaliteten fejler intet. Det er et helt igennem velkonstrueret kamera. Klippestabilt at betjene og med glimrende greb.


Vigtige features er overført fra storebroderen: 24,2-megapixel CMOS-sensor og 5-akset billedstabilisering i kroppen. Kunstig intelligens giver hurtig og præcis autofokus, og Dual Native ISO sikrer ISO-værdier op til 51.200.

Ikke desto mindre kæmper man lidt i dunkle omgivelser. Hjælpelampen må på arbejde. Resultaterne er dog forrygende.  

Godt til foto, endnu bedre til video

Det er et fremragende fotokamera, som til fulde leverer den særlige tredimensionelle karakter, man forbinder med full-frame. Landskabsfotografen har mulighed for at skyde 96 MP billeder i jpeg eller raw, og der er Live View Composite-funktion samt HLG Photo-mode.

Det er dog til video, S5 for alvor brillierer. Her kommer den stærke billedstabilisering (som bliver endnu stærkere, når du bruger Panasonic S-objektiver med stabilisering) for alvor til sin ret. Der er enestående ro og stærk dynamik i gengivelsen. Video kan skydes internt i op til 4K 60p 10-bit. Med 14+-stops dynamisk rækkevidde er S5 på niveau med ægte filmkameraer, og kameraet har V-Log/V-Gamut-kompatibilitet med  VariCam Look.

Et 2200mAh-batteri sikrer nogenlunde batteritid, og der er dobbelt SD-kort-indgang (UHS-IIx1 og UHS-I x1) samt trådløs forbindelse til mobiler og computere via 5 GHz/2,4 GHz Wi-Fi og Bluetooth.

Alsidigt udvalg af objektiver

Ligesom S1 anvender Lumix S5 L-Mount-systemet, som giver mulighed for at vælge mange  objektiver, ikke bare fra Panasonic, mens også objektiver fra Leica og Sigma.

Prisen er 15.990 kroner. Det er ikke ligefrem håndører, men det er billigt for et full-frame-kamera, især når det har en klasse som Lumix S5.

Pris: 15.990 kroner
Samlet vurdering: 6 af 6 stjerner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)