Test: Samsung HWQ800T: Hvis du går efter en magtfuld bas

Der er smæk på bassen, og lydbaren er ekstremt nem at sætte op. Lydkvaliteten er dog ikke helt i top.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Denne Samsung-lydbar giver umiddelbart meget for pengene. Den koster 1000 kroner mere end testkonkurrenten fra Harman, og med i den pris får du en meget stor subwoofer samt en lydbar, der er pakket flot ind i metalgitter. Når du skruer op og ned for lydniveauet, bliver det vist med dioder i højre side af lydbaren, og det hele er meget nydeligt. Subwooferens kabinet er af billig kvalitet træ, der er malet, hvilket desværre er almindeligt blandt mange producenter. Det er ellers her, man bør bruge træ med god afstivning, da bassen ellers sløres af resonanser.

Opsætningen af lydbaren er ekstremt enkel, og faktisk fik vi lyd på med det samme, inden vi overhovedet havde brugt den medfølgende fjernbetjening. Desuden er den meget hurtig til at tænde og slukke sammen med tv’et. Ikke fordi det er noget udbredt problem hos de øvrige i testen – Samsung er blot lidt kvikkere.

Lidt til den skarpe side

Lydgengivelsen er til den skarpe side og har ikke samme fylde i stemmer som hos lydbarerne fra Harman eller Dali, på trods af, at der her også er en subwoofer. Baslyde i film kan du tydeligt mærke. Vi opnår et solidt lydtryk og en bas, der hænger godt sammen med lydbaren. Men da bassen er monteret i den ene side, og den har basrefleksport bagpå, vil bassens styrke variere meget efter, hvor subwooferen er placeret. Så det kan i den grad svare sig at prøve sig frem med placeringen.

Samsung HWQ800T har altså baskvaliteter, men slet ikke de finesser i gengivelsen generelt, som Harman og Sonos leverer – det er de to testdeltager, som prismæssigt er tættest på. Den lille og halvt så dyre Denon har også bedre stemmegengivelse. Så her er vi ikke meget begejstrede.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse