Test: Sonos Arc: Dyr lydbar – men med kvaliteter

Magtfuldt lydbillede, selvom en subwoofer da ville hjælpe med det sidste.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sonos Arc en meget lang lydbar, men også ret elegant. Den udmærker sig ved at kunne levere Dolby Atmos-lyd via højttalere, der peger opad, så lyden reflekteres i loftet. Denne effekt kan bestemt høres, når du streamer Atmos-film fra for eksempel Netflix.

Lydbilledet fra den lange bar er stort og ret magtfuldt. De mange enheder betyder, at lyden når godt ud i hjørnerne i selv store stuer, og det lange format betyder ikke noget, hvis tv’et alligevel er 55” eller større.

Der er overraskende god saft og fylde i bassen fra Arc, og det betyder, at stemmer står med god varme og alligevel detaljeret. Lyden er ikke mere klar eller detaljeret end fra Dali-lydbaren, men surroundeffekten er tydeligt bedre, især ved film og serier, hvor der er kælet for lyden.

Se aktuelle priser på Sonos Arc her.
Der er ingen subwoofer, og det bemærker du især, når du ser film. Vi kunne godt ønske os lidt mere tryk i bunden, når en actionfilm fyres af. Sonos har trådløse subwoofere, som kan tilsluttes, men en enkelt subwoofer vil bringe prisen op på 13.000 kroner.

Sonos Arc er på mange måder en vellykket lydbar til det store tv, men også lige kostbar nok i vores optik.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S