Test: Sonos Arc: Dyr lydbar – men med kvaliteter

Magtfuldt lydbillede, selvom en subwoofer da ville hjælpe med det sidste.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sonos Arc en meget lang lydbar, men også ret elegant. Den udmærker sig ved at kunne levere Dolby Atmos-lyd via højttalere, der peger opad, så lyden reflekteres i loftet. Denne effekt kan bestemt høres, når du streamer Atmos-film fra for eksempel Netflix.

Lydbilledet fra den lange bar er stort og ret magtfuldt. De mange enheder betyder, at lyden når godt ud i hjørnerne i selv store stuer, og det lange format betyder ikke noget, hvis tv’et alligevel er 55” eller større.

Der er overraskende god saft og fylde i bassen fra Arc, og det betyder, at stemmer står med god varme og alligevel detaljeret. Lyden er ikke mere klar eller detaljeret end fra Dali-lydbaren, men surroundeffekten er tydeligt bedre, især ved film og serier, hvor der er kælet for lyden.

Se aktuelle priser på Sonos Arc her.
Der er ingen subwoofer, og det bemærker du især, når du ser film. Vi kunne godt ønske os lidt mere tryk i bunden, når en actionfilm fyres af. Sonos har trådløse subwoofere, som kan tilsluttes, men en enkelt subwoofer vil bringe prisen op på 13.000 kroner.

Sonos Arc er på mange måder en vellykket lydbar til det store tv, men også lige kostbar nok i vores optik.

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse