Test: Sonos Arc: Dyr lydbar – men med kvaliteter

Magtfuldt lydbillede, selvom en subwoofer da ville hjælpe med det sidste.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sonos Arc en meget lang lydbar, men også ret elegant. Den udmærker sig ved at kunne levere Dolby Atmos-lyd via højttalere, der peger opad, så lyden reflekteres i loftet. Denne effekt kan bestemt høres, når du streamer Atmos-film fra for eksempel Netflix.

Lydbilledet fra den lange bar er stort og ret magtfuldt. De mange enheder betyder, at lyden når godt ud i hjørnerne i selv store stuer, og det lange format betyder ikke noget, hvis tv’et alligevel er 55” eller større.

Der er overraskende god saft og fylde i bassen fra Arc, og det betyder, at stemmer står med god varme og alligevel detaljeret. Lyden er ikke mere klar eller detaljeret end fra Dali-lydbaren, men surroundeffekten er tydeligt bedre, især ved film og serier, hvor der er kælet for lyden.

Se aktuelle priser på Sonos Arc her.
Der er ingen subwoofer, og det bemærker du især, når du ser film. Vi kunne godt ønske os lidt mere tryk i bunden, når en actionfilm fyres af. Sonos har trådløse subwoofere, som kan tilsluttes, men en enkelt subwoofer vil bringe prisen op på 13.000 kroner.

Sonos Arc er på mange måder en vellykket lydbar til det store tv, men også lige kostbar nok i vores optik.

Annonce

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S