Kendt gamingmus opgraderes – blandt andet nyt scroll-hjul

Roccat har opgraderet museserien Kone med to nye modeller, hvoraf den ene er trådløs. Musene er lette og har fået et nyt aluminiumshjul.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En af de førende producenter af gaming-udstyr, Roccat, har løftet sløret for de nyeste tilføjelser til museserien Kone. Der er to nyheder på programmet: Kone Pro og Kone Pro Air – sidstnævnte er trådløs (Bluetooth).

Kone Pro kombinerer Roccats Titan Optical Switch-teknologi og det særlige Kone-design, som er udviklet siden musens debut i 2007.

Den nye Kone Pro-serie har ifølge Roccat fået en bedre ergonomiske form. Serien er tilgængelig i farverne Arctic White og Ash Black.

Nyt aluminiumshjul

Musene er udstyret med Titan Wheel Pro, et nyt aluminiumshjul, som med en velfungerende scroll skulle sikre gameren den perfekte følelse, når modstanderne skal nedlægges.

De to mus vejer 66 og 75 gram, hvilket betyder, at de er blandt markedets letteste gamingmus.

Rapid charge i Kone Pro Air sikrer op til 5 timers gameplay efter 10 minutters opladning. Ved fuld opladning leverer den over 100 timers gameplay.

De nye mus kan købes fra 16. maj. Kone Pro koster 629 kroner, og den trådløse Kone Pro Air fås for 999 kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S