Test: Sandberg USB Webcam Pro+ 4K: Næsten 4K til FHD-pris

Testens mindste kamera reklamerer med ”Full 4K”, men mangler et par megapixel for at leve op til producentens løfter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Når det gælder webkameraer, er Sandberg gået all-in. Sortimentet består af ikke færre end 18 modeller, som prismæssigt spænder fra 199 kroner for en type med blot 480p-opløsning til 2999 kroner for en konferenceløsning.

Blandt Sandbergs 4K-modeller har AOD testet den nærmest selvudslettende USB Webcam Pro+ 4K-model, som kommer med en 8 MP billedsensor, hvad der normalt vil svare til 4K-opløsning. Der er bare lige den detalje, at billedsensorens lodrette opløsning ”kun” er 3264 pixel, hvor der kræves mindst 3840 pixel til 4K. Det skyldes, at sensorens format er 4:3, og for at komme op i 16:9 bruger Sandberg kun 1832 af de tilgængelige 2448 vandrette linjer. Kort sagt lander dette webkamera nærmere ægte 4K end FHD, men det kræver 2 millioner flere pixel at leve op til løfterne i salgsmaterialet.

Som forventet er kameraet helt problemfrit at tilslutte. Skype og de andre gængse programmer klarer det fint hos os.

Fint billede, fjern lyd

USB Webcam Pro+ 4K leverer en absolut tilfredsstillende gengivelse af vores testkort. Farverne ligger på den kølige side, men skarpheden kommer kun et mulehår efter testvinderen til mere end den dobbelte pris. Autofokus-systemet skal også roses for at reagere hurtigt og præcist. I den højest mulige opløsning kunne bevægelser vises mere flydende.

Lyden er mere gennemsnitlig og virker lidt fjern og uklar, selv om mikrofonen er i stereo.


Sandberg Pro+ 4K-kameraets farvebalance virker noget kølig, men skarpheden er glimrende – undtagen i øverste højre hjørne, hvor ”TEST” virker sløret.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S