Test: Sandberg USB Webcam Pro+ 4K: Næsten 4K til FHD-pris

Testens mindste kamera reklamerer med ”Full 4K”, men mangler et par megapixel for at leve op til producentens løfter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Når det gælder webkameraer, er Sandberg gået all-in. Sortimentet består af ikke færre end 18 modeller, som prismæssigt spænder fra 199 kroner for en type med blot 480p-opløsning til 2999 kroner for en konferenceløsning.

Blandt Sandbergs 4K-modeller har AOD testet den nærmest selvudslettende USB Webcam Pro+ 4K-model, som kommer med en 8 MP billedsensor, hvad der normalt vil svare til 4K-opløsning. Der er bare lige den detalje, at billedsensorens lodrette opløsning ”kun” er 3264 pixel, hvor der kræves mindst 3840 pixel til 4K. Det skyldes, at sensorens format er 4:3, og for at komme op i 16:9 bruger Sandberg kun 1832 af de tilgængelige 2448 vandrette linjer. Kort sagt lander dette webkamera nærmere ægte 4K end FHD, men det kræver 2 millioner flere pixel at leve op til løfterne i salgsmaterialet.

Som forventet er kameraet helt problemfrit at tilslutte. Skype og de andre gængse programmer klarer det fint hos os.

Fint billede, fjern lyd

USB Webcam Pro+ 4K leverer en absolut tilfredsstillende gengivelse af vores testkort. Farverne ligger på den kølige side, men skarpheden kommer kun et mulehår efter testvinderen til mere end den dobbelte pris. Autofokus-systemet skal også roses for at reagere hurtigt og præcist. I den højest mulige opløsning kunne bevægelser vises mere flydende.

Lyden er mere gennemsnitlig og virker lidt fjern og uklar, selv om mikrofonen er i stereo.


Sandberg Pro+ 4K-kameraets farvebalance virker noget kølig, men skarpheden er glimrende – undtagen i øverste højre hjørne, hvor ”TEST” virker sløret.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS